Blog

AnasayfaGenelAKADEMİK ÇALIŞMA HAZIRLARKEN LİTERATÜR TARAMA NASIL YAPILIR

AKADEMİK ÇALIŞMA HAZIRLARKEN LİTERATÜR TARAMA NASIL YAPILIR

AKADEMİK ÇALIŞMA HAZIRLARKEN LİTERATÜR TARAMA NASIL YAPILIR

Akademik çalışmalarda yazıma geçmeden önce konuyla ilgili literatür taraması yapılması uygun olacaktır. Bu çalışma yüksek lisans, doktora tezi olabileceği gibi bir makale de olabilir. Peki literatür taraması nasıl yapılır? Bu yazımızda konuyla ilgili birkaç öneriye yer verilmiştir.

Tez başlığınızı hazırlarken literatür taraması yapmanızda fayda bulunmaktadır. Bu taramayı internet ya da kütüphane aracılığıyla yapabilirsiniz. Günümüzde internette literatür taraması yapmak oldukça kolay hale gelmiştir. Bunun için doğrudan doğruya arama motorlarını kullanabileceğiniz gibi Google Akademik (https://scholar.google.com.tr/) adresini kullanabilirsiniz. İnternette literatür taraması yaparken başlangıçta doğrudan doğruya çalışmanızın başlığını yazarak arama yapabilirsiniz. Arama sonuçlarını tek tek inceleyerek çalışmanıza katkıda bulunacak araştırmaları mutlaka bilgisayarınızda bir klasör altında toplamanızda fayda vardır. Ayrıca bu çalışmalarda yer alan ve çalışmanıza katkıda bulunacak çalışmaları da elde etmeniz tezinizin yazım aşamasında etkili bir yol olarak kullanılabilir.

Google Akademik yanında YÖK’e ait tez merkezini (https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp) de mutlaka tarayın. Tarama yaparken gelişmiş arama seçeneğini kullanmanız önerilir. Gelişmiş aramada anahtar kelimelerinizi kullanmaya özen gösterin. Konunuzla ilgili yazılan yüksek lisans ya da doktora tezlerini yine bilgisayarınıza indirerek inceleyin. İndirdiğiniz tüm kaynaklarınızı incelerken kısa kısa notlar alın. Çalışmanızın hangi kısmında kullanacağınızı belirleyin. Tezi yazarken tekrar kaynak tarama sıkıntısından kurtulmuş olacaksınız.

Çalışma başlığınızı İngilizce’ye çevirerek arama motorunda İngilizce olarak da aratın. Bulduğunuz kaynağı bilgisayarınıza indirerek inceleyin. Çalışmanın özetini çevirin. Eğer yeterli yabancı dile sahip değilseniz bunun için Google Çeviriyi kullanabilirsiniz. Çalışmanın özeti bu çalışmayı kendi çalışmanızda kullanıp kullanmamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Çalışmanızdaki anahtar kelimelerinizin özellikle İngilizcesini araştırın. İndirdiğiniz İngilizce kaynak içinde Ctrl+F tuşunu kullanarak anahtar kelimenizi arayabilirsiniz. Anahtar kelimenizin bulunduğu paragrafı da yine Google Çeviri gibi bir çeviri programıyla çevirerek kullanıp kullanamayacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Çeviri programının çevirisini birebir almayın, anlamını bozmadan kendi cümlelerinizi kullanarak yeniden düzenleyin.

Teziniz belirli teori, kuram ya da modelleri içeriyorsa bunları mutlaka araştırın ve çalışmanızda bunlara yer verin. Kuram ya da teoriyi ortaya atanlara ait kaynaklara ulaşmanız size daha gerçekçi bilgiler sağlayacaktır. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Ancak ilk kaynağa ulaşamazsanız teori, kuram ya da modelleri araştırırken tek kaynakla yetinmeyin. Birbirini doğrulayan kaynaklar kullanın. Kaynak sayısını çoğaltın ve bunları yazarken belirli bir düzen içinde ilerlemeye gayret edin. Bir teori ya da kuram birden fazla konuyla ilgili olabilir. Sizin çalışmanıza en uygun ve çalışmanızla alakalı teori ya da kuramları araştırarak çalışmanıza dahil edin.

Kütüphanede literatür taraması yaparken merkez kütüphaneleri tercih edin. Literütür taraması yaparken kaynaklara ait kütüphane kartları ya da bilgisayar programında yer alan anahtar kelimelere dikkat edin.  Kendi anahtar kelimelerinizle gelişmiş arama şeklinde yapın. Birden fazla arama türü (ve, veya gibi) kullanın. Kitaplar, dergiler ya da tezleri iyice inceleyin. Kaynağı ödünç alma şansınız varsa alın. Alamazsanız mutlaka ilgili sayfaların, kaynağın kapağının, kaynakla ilgili bilgilerin bulunduğu sayfanın fotokopisini alın ya da sayfaları fotokopi çektirdiyseniz kaynakla ilgili bilgileri (yazar, tarih, yayıncı gibi) fotokopinize not alın. Bu tür kaynaklarınızı kullanıma hazır gelmesi ve hemen erişilebilmesi için mutlaka toplu halde bir dosya içinde saklayın.

Literatür taramanızda blog ya da kişisel internet sitelerine çok fazla itibar etmeyin. Çünkü çoğu kopyala yapıştır olarak kullanılmaktadır. İlk kaynakta yapılan hata kopyalandığında diğer kaynaklara da yansımaktadır. Dolayısıyla literatür taramanızı makaleler, tezler, kitaplar üzerinden yapın. Tarama sonucu elde ettiğiniz bilgi başka bir kaynaktan aktarılmışsa ilk kaynağa ulaşmaya çalışın. Ulaşamamanız halinde mutlaka tezinizde aktaran kaynağı kullanmayı unutmayın.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank