Blog

AnasayfaGenelAkademik Destek
akademik destek

Akademik Destek

İyi bir meslek sahibi olmak isteyen herkes belli bir akademik geçmişe sahip olmak zorundadır.  Bazı yollardan geçmeden sonuca ulaşmak imkansızdır. İnsanlar, hayal ettikleri mesleklere ulaşmak için de illa ki bir üniversiteye gitmek ve başarı ile üniversiteyi bitirmek zorunda kalmaktadırlar. Bundan dolayı akademik kariyerleri bütün hayatlarını etkileyecek bir basamak görevini görmektedir. Bu süreçte ise çeşitli çalışmalar, projeler, tezler yapılmaktadır. İşte bu noktada akademik destek almak öğrencilerin işini kolaylaştırmakta ve yaptıkları işlerde başarılı olmaları konusunda büyük faydalar sağlamaktadır.

Üniversite eğitimi boyunca öğrenciler, birçok alanda kendini göstermek mecburiyetinde kalırlar. Çeşitli projelerde yer alırlar, sunumlar yaparlar ve son olarak da bitirme projesi ya da tez yazımı diye isimlendirilen aşamayı tamamlamak zorunda kalırlar. Bu yaptıkların işlerin çoğunu kendileri yapmak zorunda kalsalar da bazı zamanlarda akademik destek almaları gerekmektedir. 

Öğrenciler, çoğu zorlu yolu geçerek başarıya ulaşmaya çalışırlar. Hem derslerin yükü hem de gençliklerinin verdiği enerji ile sosyal hayat maceraları derken bazı zamanlarda desteğe ihtiyaç duyarlar. Özellikle daha uzun soluklu ve daha geniş kapsamlı araştırmalar gerektiren işlerde mutlaka yardım almak isterler. peki bu akademik desteği alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bununla ilgili dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralamak doğru olacaktır.

 

Akademik Destek Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

  1. Öğrenciler, basit araştırmaları ve çalışmaları kendileri kolay bir şekilde yapabilirler. Fakat iş daha kapsamlı araştırma ve çalışmalara gelince yardım almaları gerekebilir. Bu noktada ise en çok dikkat edilmesi gereken husus, öğrenci yardımı hangi konuda almak istiyor, bu yardım ona gerçekten gerekli mi ve ihtiyacının ne olduğunu biliyor mu? Bütün bu soruların cevabını bulan öğrenci, artık kendisi için güvenilir bir akademik destek kurumları arayabilir. Bulacağı kurumun mutlaka kendi amaçlarına hizmet edebilir nitelikte olması gerekmektedir. Yani uzun senelerdir bu işi yapan ve alanında başarılı olmuş, ismi bilinen bir kurum olması oldukça önemlidir.
  2. Güvenilir bir kurum bulma aşamasında önemli noktalardan biri de kurumda yer alan kadronun alanında uzman olup olmadığı konusudur. Eğer öğrenciye akademik destek sağlayacak olan kurumdaki kişiler, akademik olarak yeterli olgunluğa ve bilgi birikimine sahip değillerse öğrenciye de yeteri düzeyde yardımcı olamayacaklardır. Bundan dolayı kadronun mutlaka uzman kişilerden oluştuğu konusunda emin olmak gerekir.
  3. Bunların dışında destek alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kurumun öğrencilere psikolojik olarak rehberlik hizmeti veriyor olmasıdır. Zor ve uzun bir süreç olan akademik çalışmalarda öğrenci, kimi zaman sıkıntılı zamanlar yaşayabilir. Her zaman kendisine destek olacak ve yol gösterecek, zorlandığı yerlerde çözüm önerileri bulacak bir danışman ekip oldukça önemli bir kriterdir. Öğrencilerin ilerlemekte zorlandıkları anlarda psikolojik olarak da onları desteklemek ve yeni yollar göstermek rehberlik yapabilmek açısından çok önemlidir. Ayrıca öğrencinin çözümü göremediği durumlarda ona yol göstermek de ona danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermenin temel hususlarından biridir.
  4. Son olarak danışman kurumun kullandığı yöntem ve teknikler, sunum hazırlama ve dosyalamada kullandığı programların neler olduğu da mutlaka araştırılmalıdır. İsteğe uygun çalışmalar yapıp yapmadıkları da incelendikten sonra size en uygun seçeneği seçmeniz doğru olacaktır. Bunların en başından konuşulup anlaşılması süreç içinde çıkabilecek aksilikleri ortadan kaldıracaktır. Kurumun öğrenciye ne gibi faydalar sağlayacağı ya da öğrencinin kurumdan beklentilerinin ne olduğu gibi hususlar mutlaka en başından belirlenmelidir.

 

Uzun ve zor bir süreç olan akademik çalışmalarda mutlaka öğrenciler, kendileri için en uygun akademik destek veren kurumu seçmelidirler. Doğru seçilen bir kurum sayesinde bütün süreci hem çok verimli hem de daha rahat geçirmiş olacaklar. Öğrenci, bu uzun yola başlarken aldığı destek ile birlikte doğru bir plan program yapma imkanı bulacaktır. Ayrıca bu plan sayesinde doğru ilerleme kaydedecek ve süreç içinde sıkıntı yaşadığı anlarda kolayca danışmanlık hizmeti alabilecek, sonuca varmadan hata yaptığı yerleri düzeltme şansı elde edecektir. Bütün bu faydalarından dolayı akademik destek almak, öğrenci için sürecin başından sonuna kadar rahat bir çalışma geçirmesini sağlayacaktır.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank