Blog

AnasayfaGenelAkademik Tez
akademik tez

Akademik Tez

İnternet sayfalarından araştırma yaptığımızda karşımıza yüzlerce sonuç çıkar. Web siteleri, görseller, videolar, metinler ve daha pek çok sonuç. Eğer yaptığımız araştırma üst düzey ödevler ve bilimsel düşünceler hakkında ise sayfalarca yazılmış metinleri sıklıkla görürüz. İşte gördüğümüz bu metinlerin bilimsel kavramı akademik tez olarak bilinmektedir. Tez bilimsel bir görüşü veya düşünceyi belirli kalıplar doğrultusunda savunmak anlamına gelir. Kullanılan kanıtlarla ve kişinin bu kanıtlar doğrultusunda kendi çıkarımlarını içeren metinler olarakta ifade edilebilir. Genellikle üniversite adını sıklıkla duyduğumuz tezler akademik kariyerimiz devam ettiği sürece karşımıza çıkacaktır. 

Tezler genellikle eğitim programlarından mezun olmak için yazılmaktadır. Bu sebeple tezin 3 çeşitini sıklıklar duyarız. Bunlardan ilki bitirme tezi yani bitirme projesidir. Üniversiteden mezun olmak isteyen hemen hemen her öğrencinin tez yazma zorunluluğu vardır. Edindiği bilgilerin neredeyse tamamını kullanarak bölümüne uygun bir tez konusu belirlenir. Öğrencilerinde mezun olabilmesi için bu konu üzerinden tez hazırlaması istenir. Yani tezin üniversite hayatındaki adı bitirme tezidir. 

Akademik tez kavramının sıklıkla duyulduğu yerlerden biri de şüphesiz yüksek lisans programıdır. Yüksek lisans tezi, bitirme tezine oranla daha karmaşık ve zorludur. Bunun nedeni alınan eğitimle alakalıdır. Üniversitede bölümümüzle alakalı pek çok dalın eğitimini alırız. Durum yüksek lisansa gelince değişiklik gösterir. Yüksek lisansta artık okuduğumuz bölümden bir dal seçmişiz demektir. Bu yüzden konunun daha derinlerine daha bilimsel bir şekilde inilir. 

Tez kavramının bir diğer dalı da doktora tezidir. Doktora, uzman ünvanını alabilmek için hazırlanmış bir eğitim programıdır. Uzman demek mesleğindeki konulara daha detaylı hakim olan kişi demekdir. Bu yüzden doktora tezi, diğer tez çeşitlerine göre elbette daha farklı ilkelerle yazılmalıdır.

Akademik tez, bilime yön göstermek için yazılan ve savunulan düşüncelerden oluşur. Yazılan her tezin bir kuralı bulunduğu gibi bir amacı da bulunmaktadır. Bu yüzden tez yazma kuralları kadar tezin yazılış amacı da iyi bir şekilde kavranmalıdır. Eğitim hayatı devam ettiği sürece karşımıza çıkacak olan tezler bir zorunluluk olarak değil yol gösterici bir fener olarak düşünülmelidir. 

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank