Blog

AnasayfaGenelAPA Formatı
apa formatı

APA Formatı

APA formatı akademik çalışmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. APA bir kaynak gösterme biçimidir. Genel olarak tez yazım klavuzlarında kaynak gösterme bölümlerinde bu formatı görebiliriz. Bu sebeple APA formatı çoğu araştırmacı tarafından tercih edilmektedir.   APA’nın açılımı “American Psychological Association (Amerikan Psikoloji Birliği)” şeklinde ifade edilmektedir.

APA formatı çok fazla bilimsel araştırmalar yapılmaktadır ve etik kurallar gereği bu çalışmaların alındığı yerlere atıf yapılması gerekmektedir. Ortaya çıkarılan birçok akademik çalışma ile yeni keşifler ve fikirler meydana gelmektedir. Akademik alanda çalışma yapmak ve bun metin içerisinde yerleştirmenin belirli kuralları vardır. Buna karşılık olarak akademik çalışmalar yapılırken ortak dil kullanılır. Dil ayrımının yapılmıyor olması literatür taramalarında kolaylık sağlıyorken aynı zamanda farklı fikir ve düşüncelere ulaşılmasını sağlar. Yani,  bu durum akademik çalışmalarda ortak dil ve referans kullanılmasını sağlar. Bu bakımdan dünya genelinde akademik yazım ve referans gösterimi konusunda APA yöntemi tercih edilmektedir. Dünya’da yazılmış olan birçok akademik çalışma ve tezlerde kurumların yazım kurallarında APA formatı belirtilmektedir.

APA formatı yazım kuralları son zamanlarda farklı sebeplerden dolayı yenilenmiştir. Günümüzde akademik çalışmalarda, APA’nın 6. Baskısı tercih edilmektedir.

 

APA yazım örnekleri

Metin içi kaynak gösterimi;

Bir yazardan oluşan çalışmalar (Dönmez, 2005),

İki yazardan oluşan çalışmalar (Şasi & Dönmez, 2001),

Üç yazardan oluşan çalışmalar (Dönmez, Eker & Güney, 1998)

Üçten yazardan oluşan çalışmalar (Dönmez ve ark, 2007).

Süreli yayınlarda kaynak gösterimi

Tek yazarlı makale
Yazar, A. (1990). Yalnızca, çalışmanın ilk cümlesinin ilk kelimesi büyük harfle yazılacak biçimde makalenin adı yazılır. Dergi ismi, 2, 245-275.

İki yazardan oluşan makale
Yazar, A., & Yazar, B. (2000). Yalnızca çalışmanın ilk cümlesinin ilk kelimesi büyük harfle yazılacak biçimde makalenin adı verilir. Dergi adı, 3(2), 11-22.

Üç ile altı yazardan oluşan makaleler
Yazar, A., Yazar, B. A., Yazar, C., & Yazar, D. (2004). Yalnızca çalışmanın ilk cümlesinin ilk kelimesi büyük harfle yazılacak biçimde makalenin adı yazılır. Derginin adı, 7(3), 13-29. 

Yazar sayısı altıdan fazla olan makaleler
Yazar, A., Yazar, B. A., Yazar, C., Yazar, D., Yazar, E., Yazar, F., ve ark. (2008). Sadece çalışmanın ilk cümlesinin ilk kelimesi büyük harfle yazılacak biçimde makalenin adı yazılır. Derginin adı yazılır, 7(3), 13-29.

Kitapların yazımı
Yazar, A., Yazar, B., & Yazar, C. (2005). Yalnızca çalışmanın ilk cümlesinin ilk kelimesi büyük harfle yazılacak biçimde kitabın adı italik yazılır. 2. Baskı. Ankara: Yayın Evinin Adı.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.