Blog

AnasayfaGENELBitirme Projesi
bitirme projesi

Bitirme Projesi

Üniversite hayatı, herkes için hem çok keyifli hem de bazı zorluklarla geçen seneler olarak bilinmektedir. İyi bir mesleğe sahip olmak için neredeyse son aşamalardan biri olan üniversite, kişiye öğretimin yanında birçok eğitimi de beraberinde verir. Hayata dair güncel olaylara farklı bakış açıları getirebilmek, sorun değil çözüm odaklı olmak, daha geniş pencerelerden bakmak ve olgunluk kazanmak gibi birçok eğitimi de kazandırır. Tabi ki sadece eğitim değil öğretim olarak da çok fazla fayda sağlayan bir dönemdir üniversite yılları. Seçilen mesleğe adım adım yaklaşırken meslekle ilgili genel bilgilerin yanı sıra uygulamalar ile pratiklik de kazandırılmaya çalışılır. Birçok açıdan faydası olan üniversite hayatının sonuna gelindiğinde ise öğrencileri son aşama olan bitirme projesi beklemektedir. 

Peki nedir bu bitirme projesi? Öğrenciler üniversite dönemi boyunca seçtikleri alanlarla ilgili teorik bilgiler alırlar. Bu teorik bilgileri, kimi zaman çeşitli yerlerde dönemlik olarak yaptıkları staj zamanlarında pratiğe dönüştürmeye çalışırlar. Pratik yaparken bazen sorunlar oluşabilir, bu sorunlar karşısında çözüm üretmeye çalışırlar. Bu sayede tecrübe kazanmaya başlarlar. Bitirme projesi de tam olarak bir deneyimleme olmasa da seçilen konuda yeterliliklerini ortaya koyma konusunda önemli bir aşamadır. Öğrenci, üniversite eğitimi boyunca edindiği bilgileri pekiştirir ve yeterli donanıma sahip olup olmadığını kontrol etme fırsatı bulur. İş hayatına atılmadan önceki son aşamalardan biri olan bu dönem, kişiye çok fazla fayda sağlayacaktır. Kişinin eksiklerini fark etmesine, çözümler bulabilmesine, araştırma yaparak alanında yeni bilgiler edinmesine ve farklı tecrübeler kazanmasına olumlu etkileri olacaktır.

Üniversitenin sonuna yaklaştıkça oluşmaya başlayan iş kaygısının üstüne bir de bu şekilde uzun ve yorucu bir süreci kapsayan bitirme projesi, öğrencilerin gözünü korkutmakta ve vazgeçmelerini düşündürmektedir. Oysaki sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Öncelikle bu süreci rahat ve sıkıntıya girmeden, en verimli şekilde atlatmak için mutlaka planlı olmak gerekmektedir. İyi bir plan ile yola çıkılmazsa yolda kalınır. Bunun için ilk iş olarak “Ne yapabilirim, nasıl bir yol izlemeliyim?” sorularına cevap vererek başlamak lazım.

 

Bitirme Projesi Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyim?

Yapılması gereken işlerin başında konu seçimi vardır. Eğer ders hocanız sizin için bir konu belirlemedi, konu seçimini size bıraktı ise mutlaka işe konu seçimi ile başlamanız gerekmektedir. Konu seçiminin neden önemli olduğu ise araştırmaya elverişli olup olmadığı ile ilgilidir. Yani seçilen konu ile ilgili kaynak bulmak kolay mı, araştırma sahası geniş mi, bu konu ile ilgili daha önce ne kadar araştırma yapılmış? Bütün bunların cevabını düşünerek ve araştırarak konu seçilirse sürecin neredeyse yarısı bitmiş olacaktır. Çünkü araştırmaya müsait bir konu daha hızlı ilerlemenizi ve sonuç olarak işinizi daha kolay bitirmenizi sağlayacaktır.

Bitirme projesi ile ilgili konu seçimi konusunda karar verildikten sonra artık araştırma kısmına geçmek gerekiyor. Tabi ki burada hangi araştırma yöntem ve tekniğini kullanacağınız da oldukça önemli. Örneğin saha incelmesi mi yoksa kaynak taraması mı ya da herhangi bir başka teknik mi kullanacaksınız, araştırmanız ve konunuz için hangi yöntem daha faydalı bu konuda da mutlaka önceden karar verilmesi gerekiyor. 

Aslında bu iki aşamaya karar verdikten sonra geri kalan kısımlar oldukça basit ilerleyecektir. Plan kısmı halledildikten sonra yapılması gereken iş artık seçilen konu ve yöntemlere göre araştırmalar yapmak ve bu araştırmaların sonucunu analiz etmek, sonra ise sentez yaparak bir sonuç ortaya koymak gerekmektedir. Seçtiğiniz konu ile ilgili yaptığınız araştırmaları, kendi görüşlerinizi ve fikirlerinizi de ekleyerek bir sonuca ulaştırmalı ve yeterliliğinizi kanıtlamalısınız. 

Bütün aşamalar bittikten sonra en önemli bölümlerden biri de sunum aşamasıdır. Bitirme projesinin teslim edilmesi ve istenildi ise sunumunun yapılması oldukça önemli bir aşamadır. Çünkü eğer iyi bir dosyalama ve sunum yapılmaza verdiğiniz bütün emekler boşa gidecektir. Bunun için etkileyici bir sunum ve düzenli, yazıma, imlaya uygun bir dosyalama yapmak son derece önem arz etmektedir. 

İlk aşamasından sunumuna kadar çok ayrıntılı ve titiz bir çalışma gerektiren bitirme projesi, meslek hayatına başlamadan önce öğrencilere güzel bir tecrübe kazandıracak ve problem çözme gibi birçok konuda fayda sağlayacaktır.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank
Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.