Blog

AnasayfaGENELBİTİRME TEZİ HAZIRLAMA
bitirme tezi hazırlama

BİTİRME TEZİ HAZIRLAMA

Her öğrencinin en büyük hayali bir gün okuduğu üniversiteden mezun olabilmek ve hayalindeki mesleği yapabilmektir. Öğrencilerin üniversiteden mezun olabilmesi için yapmaları gereken birtakım görevler vardır. Öncelikli olarak tabii ki derslerinin tümünü geçmelidir. Öğrenciler son sınıfa geldiklerinde ise ciddi not değerine sahip olan bir bitirme tezi hazırlama aşamasına gelirler. Üniversitelerin son sınıfında birçok bölümde hazırlanması gereken bitirme tezi, öğrenciler için gerçekten büyük bir anlam ifade etmektedir. Çünkü projenin amacı artık üniversiteyi bitirmeyi sağlamaktır. Birçok öğrencinin merak ettiği konu ise bitirme tezi nasıl hazırlanır, sorusudur. Şimdi gelin bitirme tezi nasıl hazırlanır, hep birlikte bakalım.

Bitirme tezi kavramı sık sık duyduğunuz ama üniversitenin son sınıfında gelene kadar kimsenin pratiğe dökmeye şansı olmadığı bir işlemdir. Bu yüzden bir kez hazırlamamız istendiğinde bocalamamız ve ne yapacağımızı bilmemiz oldukça normaldir. Tez yazım merkezleri de işte bu noktada karşımıza çıkar. Bitirme tezi hazırlama ya da proje hazırlama gibi konularda destek veren birçok tez yazım merkezi bulunmaktadır. Eğer tez yazmaya vaktiniz yoksa veya nasıl yazacağınıza dair bir fikir bulamıyorsanız bu merkezlerden destek alabilirsiniz. Bir tez yazım merkezi ile anlaşmaya karar verdiğimiz zaman yapmamız gereken bazı aşamalar vardır. Bunlardan ilki iyi bir tez yazım merkezi bulmaktır. İyi bir tez yazım merkezi kesinlikle bölümünüz ve hazırlayacağınız tez konusu hakkında bir fikre sahip olmalıdır.  Eğer mümkünse o konu hakkında daha önceden bir tez hazırlamış olmalıdır. Araştırdığınız ve bulduğunuz birçok tez yazım merkezi, öncelikle sizden konumuzu, bölümünüzü ve teslim süresi gibi bir takım bilgileri alarak işlemlerine başlamaktadır. Belirli kurallar çerçevesinde hazırladıkları tezleri istediğiniz tarihlerde teslim ederek sizleri yardımcı olmaktadır.

 Bitirme tezi hazırlama aşamasını geçtikten sonra tezinizi hocalara sunma kısmına gelirsiniz. Hazırladığımız tezler genellikle 3 veya 4 hoca tarafından oluşturulmuş bir komisyonda değerlendirilir. Öncelikle hazırladığınız tez dosyası istenir ve istenilen şartlara uyup uymadığı konusunda araştırmalar yapılır. Daha sonra bitirme tezi hocanız size teziniz hakkında birkaç soru sorarak teze ne kadar hakim olduğunuzu anlamaya çalışır. Bu yüzden tez yazım merkezinde hazırlanan tezi, aynı zamanda evinizde çalışarak konuya ne kadar hazır olduğunuza hocanızla ispatlamanız gerekmektedir. Verilen tüm soruları cevaplandırdığınız da artık mezuniyetinizi kutlamaya başlayabilirsiniz.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.