Blog

AnasayfaGENELBitirme Tezi Konuları
bitirme tezi konuları

Bitirme Tezi Konuları

Başlangıcı olan her şeyin mutlaka bir sonu da vardır. Her işin, güzel anların, kötü günlerin hepsinin mutlaka bir bitme anı vardır. Aynı şekilde eğitim hayatı da her ne kadar hiç bitmeyecek gibi gelse de bir gün sonuna gelinecektir. Eğitim hayatının sonuna gelirken yavaş yavaş meslek hayatı başlar. Bundan dolayı bu son zamanları iyi değerlendirmek, bilgi birikimini artırmak ve tecrübeler kazanmak son derece önemlidir. Eğitimin son aşamasının üniversite yılları olduğunu varsayarsak üniversite eğitiminin son yılını da meslek hayatından önceki son aşama olarak değerlendirebiliriz. Üniversite eğitiminin son senesinde ise okulu bitirmeden önce bir bitirme projesi hazırlamak gerekmektedir. Bitirme projesi, okulun son yılında öğrencinin bilgi birikimini ortaya koyabilmesi, problemlere çözüm yolları sunabilmesi, araştırma becerisi geliştirmesi açısından önemli bir çalışmadır. Bu kadar önemli olan bir çalışmada elbette konu seçimi de oldukça önemlidir. Bundan dolayı da bitirme tezi konularını seçerken titiz davranmak gerekir.

Bir işe başlarken mutlaka o işle ilgili plan yapmak ve bu plana uygun olarak ilerlemek gerekir. Hayatın her alanında, hangi iş olursa olsun plan yapmadan başlanan bir iş, olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır. Bundan ötürü işin başında plan yapmak, yapılan plana uygun program çerçevesinde çalışmak kişiyi başarıya ulaştıracaktır. Aynı şekilde uzun bilgi birikimi ve titiz bir çalışma gerektiren bitirme projesi aşamasında da ilk yapılacak iş, plan yapmak ve buna uygun bir çalışma yapmak olacaktır. Plan yaparken ilk belirlenmesi gereken nokta ise konu seçimidir. Bitirme tezi konuları, kişiden kişiye ve elbette ki çalışma alanına göre değişiklik göstermektedir. Konu belirlenirken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bu hususları maddeler halinde incelemek doğru olacaktır.

 

Bitirme Tezi Konularını Seçerken Bilinmesi Gereken Hususlar

  1. Konu seçimi, projeye başlamadan önce yapılması gereken ilk işlerin başında gelmektedir. Hangi konu ile ilgili çalışmalar yapacağını bilmeden bir plan yapmak da doğru olmayacaktır. Bunun için yolun başında her zaman konu seçimi gelmektedir. Öyle ki konu seçimi yapıldığı zaman hangi alanda çalışma yapılacağı da belirlenmiş olacaktır. Buna ilave olarak çalışma sahası, araştırma yöntemleri, yapılacak işlerin sırası gibi birçok hususta karar vermek kolaylaşacağından dolayı, yapılması gereken ilk iş konu seçimi olmak zorundadır.
  2. Konu seçmenin ne kadar elzem bir durum olduğunu gördükten sonra sıra, konu seçerken nelere dikkat etmek gerektiğine geliyor. Bu noktada da önemli olan, seçilecek olan konunun araştırmaya elverişli bir konu olmasıdır. Kaynak bulma konusunda sıkıntı olmayacak, rahat bir araştırma sahasına sahip olan konu seçmek, projede çok rahat yol almak hususunda büyük fayda sağlayacaktır. Bitirme tezi konuları, ne kadar geniş çaplı ve araştırmaya yatkın olursa alanda çalışmak da o derece kolay olacaktır. Bilgi edinmenin, kaynağa ulaşmanın zor olduğu bir alanda çalışma yapmak kişiye büyük sıkıntılar verecektir. Bundan dolayı konu seçerken mutlaka dikkat etmek gerekir.
  3. Bitirme projesinde konu seçerken dikkat etmek gereken bir diğer husus da araştırılacak olan konunun daha önce çözüme kavuşturulmamış, çok fazla içerik üretilmemiş bir konu olmasıdır. Elbette ki bazı durumlarda hiç araştırılmamış bir konu bulmak çok zor hatta imkansız olabilir. Fakat mümkün olduğunca çözüme kavuşturulmamış, yeni fikirler üretilebilecek konular seçmek faydalı bir proje üretmek konusunda iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca seçilen konuyu ele alış biçimi mutlaka özgün olmalıdır. Yani projeyi hazırlayan kişi, seçilen konu aynı olsa bile diğer çalışmalardan farklı hipotezler oluşturmalı ve kendi bakış açısı ile bir çalışma ortaya koymalıdır. Aksi takdirde yapılan çalışma, özgün ve orijinal olmayacak ve faydalı olmadığı için olumlu bir sonuca ulaşamayacaktır. Bundan dolayı seçilecek konu kadar, konunun ele alınış biçimi, nasıl bir çalışma yapılacağı da oldukça önemlidir.

Eğitim hayatının sonuna gelindiğinde öğrencilerin becerilerini ortaya koymalarını, problem çözme becerilerini geliştirmelerini, özgün çalışmalar yapmalarını, araştırmaya yönelmelerini sağlamak amacıyla yapılan bitirme projelerinde konu seçiminin ne kadar önemli olduğunu kısa bir şekilde inceledik. Araştırmanın seyri, sonuca ulaşma noktasındaki katkıları gibi birçok sebepten dolayı bitirme tezi konuları seçilirken mutlaka özenli davranmak gerekmektedir. Bu sayede başarılı bir çalışma ortaya koymak mümkün olacaktır.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank
Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.