Blog

AnasayfaGENELBitirme Tezi

Bitirme Tezi

Yılları devirdiniz ve öğrencilik hayatınızın sonuna geldiniz. Bunun en somut kanıtı ve son aşaması bitirme tezidir. Hocasına, bölüme göre bitirme tezinin zorluğu değişse de yinede sizi meşakatli bir süre bekliyor diyebiliriz. Bu zorlu süreçte ise arzu etmeniz halinde firmamız size en iyi bitirme tezi hazırlama hususunda yardımcı olacaktır.

 

Öğrenciliğiniz döneminde tek tek sınavları geçip okulu bitirmeye çok yaklaştınız ama karşınızda deyim yerindeyse artık en baba sınav olan bitirme tezi duruyor. Bitirme tezinin sancısını aylar öncesinden hissedenler olduğu gibi bunu umursamayıp son ana bırakan ama bir şeylerin de eksik gitmesine engel olamayanlar var. Biz firma olarak yılların verdiği tecrübe ile bu sektörde yer alıyoruz. Biraz egoistçe olabilir ama ne istediğinizi artık sizden daha iyi biliyoruz. Eğer tezim yetişmeyecek ya da çok iyi olmasını istiyorum diyorsanız biz yanınızda yer alacağız.

Akademisyenlerin Bitirme Tezi Konusunda Etkisi Yüksek

Şimdi biraz bitirme tezi hazırlama konusunun detaylarına gelelim. Öncelikle “bitirme tezi nedir” sorusuna kısaca yanıt verelim. Üniversiteyi bitime aşamasına gelen öğrencilere akademik bir içeriğe sahip olabilecek bir ödev istenmesidir. Bu bitirme tezi hocanızla doğrudan bağlantılıdır. Aynı bölümü farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler için aynı konuda bitirme tezi alsa bile ortalama alacağı puan değişkenlik gösterebilir. Çünkü bazı hocalar tez konusunu çok sıkı tutar ve neredeyse sizin posanızı çıkarırken bazı hocalar ise size bu anlamda rahatlık sağlayabilir. Bunun için bitirme tezi hazırlamada hocanın ne istediğini iyi kavramak gerekiyor.

Her Prosedüre Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Bitirme tezi hazırlama konusu yazdım oldu şeklinde olmaz. Burada hocalar sizden her şeyiyle profesyonel bir çalışma bekler. Sadece içerikten bahsetmiyorum. Örneğin sayfa nizamı da önemlidir. Her yazı karakterinde yazamazsınız. Hocayla da konuşularak belirlense de genelde bitirme tezi hazırlarken Times New Roman yazı tipi kullanılır. A4 kağıdında solda 4, üst kenarda 3, kenarda 2,5 cm boşluk bırakılır. Yazı karakteri de genel olarak 12 olarak hazırlanır. Siz işin kurnazlığına kaçıp sayfa sayısı fazla olsun diye 18-20 punto yaparsanız o ödev geri size dönecektir. Bitirme tezi giriş, materyal ve yöntem, sonuçlar, varsa ekler ve kaynaklar olarak 5 kısımdan oluşacaktır. Bunun dışında ön söz, iç kapak, özet, şekil, tablo, resim vb. şeylerin listeleri de sizden istenir. Bunlara ek olarak yapacağınız başka uygulamalarda vardır. Yani ben güzel araştırdım içeriği çok iyi her türlü yüksek not alırım der ve bu yukarıdaki  işlemleri uygulamazsanız pek bir şansınız olmaz.

Son zamana kalmasın!

Bitirme tezi hazırlama konusunu ciddiye almaz ve son günlere bırakırsanız uykusuz geçecek gecelerin ve içilecek onca kahvenin sizlere pek faydası olmayacaktır. Bunu acımasızlık olsun diye söylemiyorum, neticede ödeviniz en az 50-100 sayfa arası olacaktır ve prosedürlerde bir hayli zaman ve dikkat isteyecektir. Örneğin kaynakçalarınız sağlam olsun ki çalıştığınız görünsün. Bu ödevi yapıp da okulu bitireyim diye düşünmeyin çünkü ileri de size kariyeriniz için önemli bir done olacaktır. İyi bir bitirme tezi CV’nizde sizi ön plana çıkartacaktır.

Görüldüğü üzere her aşamasında zor olan bu tez sürecinde profesyonel bir destek almak isterseniz firmamız yanınızda olacaktır. Sizlere üzerinde düzenlemeler istediğiniz tezinizi de profesyonel bir hale getirmekteyiz. Konusunda uzman ekibimiz en ince detayına kadar tezinizi inceleyecek ve tüm eksiklerini giderecektir.  Kendimize duyduğumuz güven ise farklı üniversitelere ve farklı konular hakkında verdiğimiz tezlerin bu güne kadar başarıyla geçmesidir. Tez sürecinizde her konuda yanınızda olacağız.

 

 

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.