Blog

AnasayfaGENELBitirme Tezi
bitirme tezi

Bitirme Tezi

Eğitim aldığı okul veya kurumdan mezun olabilmek için yapılan projeye bitirme projesi veya bitirme tezi adı verilir. Pek çok bölümde üniversite hayatını sonlandırmak için yapılması gereken bir ödev olarak görülmektedir. Bazı bölümler ve hocalar bunu böyle görse de, birçoğu gerçek bir tez yazılmasını isterler. Gerçek bir tez kavramından kastımız tezi amacına uygun bir şekilde yazmaktır. Öğrenciler için ciddi bir puan olarak görülen tez, bu yüzden oldukça özenle hazırlanmalıdır. Özellikle üniversiteyi iyi bir puanla bitirmek ve dereceye girmek isteyen öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 

Üniversiteye giden her öğrencilerin mezun olması ve diploma alabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı noktalar vardır. Devam zorunluluğunu tamamlamak, tüm derslerden geçer not almak diploma almak için yapılması gereken işlemlerdendir. Okulu bitirmek için yapılması gereken bir diğer önemli işlem ise bitirme tezi hazırlamaktır. Üniversitenin son sınıfına gelen neredeyse her öğrenciden tez hazırlaması istenmektedir. Bunun amacı, öğrencinin bölümüyle ilgili akademik bir çalışma yapmasıdır. Konusu ve bölümüyle ilgili yıllarca eğitim gördüğü alanda ne kadar uzmanlaştığını ölçmek için gerekli görülmektedir. Bu sebeple bitirme projesi üniversiteye giden her öğrencinin eğitim hayatı boyunca karşısına çıkacaktır. 

Bitirme tezi hazırlamaya başlayan her öğrencinin geçmesi gereken aşamalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve önemlisi hazırlanacak tezin konusunu bulmaktır. Tez konusu her bölüme ve her hocaya göre değişmektedir. Hocaların bazıları konuyu sizin belirlemenizi isterken bazıları konu havuzundan seçim yapmanızı ister. Tez konusunu nasıl bulacağınızı ve seçeceğinizi bilmiyorsanız “Tez Konuları” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Tez konusu belirlendikten sonra tez yazım aşamalarına geçebilirsiniz. Eğer daha önce tez yazmış veya tez yazma hakkında bilgiye sahipseniz işin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. 

Bitirme tezi, öğrencilerin üniversite son sınıfta karşılarına çıkan ve iyi bir puanla mezun olmanız için gerekli ödevlerdir. Ciddi bir puana sahip bu tez çeşiti, malesef her öğrencinin kolaylıkla üstesinden geleceği bir durum değildir. Tez konusunda herhangi bir fikriniz yoksa, tez hayatınızda ilk defa burada karşınıza çıktıysa mutlaka tez danışmanlarımızla görüşme sağlamanız gerekir.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank
Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.