Blog

AnasayfaGENELDOKTORA TEZİ NEDİR
doktora tezi nedir

DOKTORA TEZİ NEDİR

Eğitim hayatını ileri zamanlarında tez kavramı karşımıza çıkmaktadır. Bitirme tezi, yüksek lisans tezi, doktora tezi gibi çeşitleri bulunmaktadır. Tez yazımı her yerde aynı olsa da eğitim seviyesine göre değişim göstermektedir. Peki bu doktora tezi nedir? İnsanlar meslek hayatlarında uzman statüsü kazanmak için doktora programına katılım sağlarlar. Mesleklerinde ilerlemek ve kendilerini geliştirmek isteyen pek çok kişi doktora yapmaktadırlar. Doktora eğitimini tamamlamak için ise doktora tezi hazırlarlar. Doktora tezi, bitirme tezi veya yüksek lisans tezinden daha büyük ve farklı bir proje olmalıdır. Alınan eğitim dolayısıyla özellikle tezin konusu farklılık göstermektedir. 

Günümüzde eğitimin önemi tartışılmaz bir durumdadır. Bu önemi göz önünde bulundurduğumuzda artık sadece lisans mezunu olmak yetmiyor. Kimi eğitim hayatına devam etmek ve alanında uzmanlaşmak kimi de iş hayatında yükselmek için mutlaka yüksek lisans veya doktora eğitimi almayı tercih ediyor. Üstelik talep oldukça fazla. Durum böyle olduğu için özel üniversiteler çalışanlar için işten sonra gidebilecekleri bir eğitim programı istiyorlar. Ve akşam saatlerine denk gelen pek çok yüksek lisans programı için seçenek sunuyorlar. Bu programın içerisinde kaçınılmaz olan şey ise hiç şüphesiz tezdir.

Tez tartışmaya, iddiaya dayanarak bir öneri, fikir ileri sürmektir. Tez hazırlarken bilim dünyasına bir yenilik getirmek, yeni yorumlamalarda bulunmak ön planda tutulmalıdır. Doktora tezi sadece bilimsel bir tez ispatlamak için değil, doğru bilinen yanlışları düzeltmek için amacıyla da yazılmaktadır. Meslek anlamında önemli bir statü olan uzmanlık için geniş çaplı bir proje çalışmak gereklidir. Bu yüzden doktora tezlerinin hem taslağının doğru hazırlanması hem de bu süreçte yapılan gözlem ve uygulamaların doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. “Doktora tezi nedir?” sorusunun genel cevabı bu şekildedir. 

Doktora tezi nedir? sorusuna verilebilecek en iyi cevap, doktora tezi kariyerinde bir basamak daha ilerleyebilmek için yapılması gereken en önemli işlemdir. Tez hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve bir tez danışmanına ulaşmak için sayfamızdaki diğer makalelere göz atabilirsiniz. Ödev tez proje merkezi olarak hepinize eğitim hayatınızda başarılar diliyoruz.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.