Blog

AnasayfaGENELİntihal Oranı Düşürme
intihal oranı düşürme

İntihal Oranı Düşürme

İntihal oranı düşürme, genel olarak makale, tez ya da proje yazımlarında başka birisine ait olan fikrin veya düşüncenin alıntı yapmadan kaynak göstermeden metin içinde kullanılma durumunun giderilmesidir. Akademik metinlerde öncelikli şartlardan birsi intihal oranlarıdır. İntihal oranları Üniversite enstitülerinde genel olarak %15-20 oranında verilmektedir. Akademik metinlerde yapılan intihaller hiç etik değildir. Aynı zamanda emek hırsızlığıdır. Tezin ya da makalenin intihal oranlarının fazla olduğu durumlarda intihal düşürme işlemi yapılır. Genel olarak bu makale içinde intihale sebep olan durumlar ve intihali düşürme yöntemlerinden bahsedilecektir.

Metin içinde intihal yapmanın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

  • Tez, makale içerisindeki materyal yöntem ve analiz kısımlarında bile varsa eğer metod sahiplerini alıntı göstermeden yazmak.
  • Başka bir kişinin hazırlamış olduğu tez, proje vb. kendisine ait olarak göstermek ve bunu sunmak,
  • Daha önce yazılmış olan bir tezi, proje makalelerde bulunan bilgileri direkt olarak atıf göstermeden kopyala yapıştır yapmak,
  • Herhangi bir kitaptan bir yazarın cümlesini tırnak içinde belirtmeden eklemek (Bu durum bu söz benim sözüm şeklinde algılanabilir)
  • Yararlanılmış olan kaynak yerine başka kaynaklar göstererek yanlış yönlendirme yapmak,

İntihal oranı düşürme tez ya da makaleler yazıldıktan sonra tez danışmanları veya enstitü yetkilileri tarafından kontrol edilmektedir. Bu sebeple, çalışmanın intihali konusunda problem yaşanmaması adına mutlaka enstitüye ulaştırılmadan intihal programlarından yararlanılarak kurallara uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde özellikle akademik çalışmalarda çalışma kabul edilmez ve disiplin cezası verilir.

İntihal oranı düşürme günümüzde teknolojinin de hızlı bir şekilde gelişmesiyle beraber birçok intihal programları çıkmıştır. Turnitin, iThenticate, URKUND, Viper, Plagium, Plagiarisma, WCopyFind şeklinde çeşitleri olan intihal programları ile bir uzman eşliğinde intihal oranları istenilen yüzdelere ulaştırılabilmektedir.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.