Blog

AnasayfaGENELKATEGORİK VERİ ANALİZİ SPSS
kategorik veri analizi spss

KATEGORİK VERİ ANALİZİ SPSS

Çalışma yapmak, kimi zaman çok kolay kimi zaman ise zor bir süreçtir. Yapılan çalışmanın içeriğine göre de bu durum değişmektedir. Günümüzde teknolojinin işlerimizi kolaylaştırması sayesinde bilgiye ulaşmak da çok basit hale gelmiştir. Fakat bu durum her zaman olumlu bir özellik değildir. Bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça bilgi kirliliği de artmaya başlamıştır. Etrafta görülen bilginin çoğu kişilerin şahsi görüşleri olup bilimsel gerçekliğe dayanmamaktadır. Bu da doğru bilgiye ulaşma konusunda sıkıntı oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra bilginin çok dağınık bir şekilde bulunması da işleri zorlaştırır. Kategorik veri analizi spss bu konuda önemli bir durumdur. Bu şekilde bilgiye daha rahat bir şekilde ulaşmak mümkün olacaktır.

KATEGORİK VERİ ANALİZİ SPSS NEDİR?

Bir araştırmada birçok önemli nokta vardır. Bu önemli noktalar dikkate alınarak ve planlanarak çalışmaya başlanırsa işler daha da kolaylaşacaktır. Çalışmaya başlamadan önce ilk olarak konu seçmek gerekir. Seçilen konu araştırma yapmaya ne kadar müsait olursa sonuca rahat bir şekilde ulaşmak da o derece mümkün olacaktır. Konu, araştırma yapmak için uygun değil ise süreç uzayacak ve çalışmayı tamamlamak da zorlaşacaktır. Bunun dışında verilere ulaşmak, doğru bilgiyi edinmek ve analiz etmek de araştırmanın en önemli aşamalarıdır.

Kategorik veri analizi spss sayesinde araştırma yapılan konuyla ilgili bilgiler, veriler toplanıp eski çalışmalar incelenebilir. Bu sayede alanda daha önce hangi çalışmalar yapılmış, hangi bilgiler kullanılmış, hangi sonuçlara ulaşılmış gibi birçok soruya cevap bulunabilir. Bu cevaplardan yola çıkarak da çalışma yönlendirilir. Eski araştırmalar, çalışmalar analiz edilerek ortaya farklı sonuçlar çıkarılır. Bu şekilde bir veri analizi yapılmazsa hep aynı bilgi ve aynı sonuçlar ortaya çıkacak, bu durum da alanla ilgili yeni bir adım atılmasını imkansız hale getirecektir. Alana fayda sağlayabilmek ve daha verimli bir çalışma yapabilmek için daha önce yapılmış çalışmaları incelemek faydalı olacaktır.

Kategorik veri analizi spss ile çalışma yapan kişi birçok veriye ve eski çalışmaya ulaşma imkanı bulur. Bu sayede yaptığı çalışmaya karşı bakış açısı gelişir. Bir insanın önünde bir örnek olması daha yeni sonuçlar ortaya koyması için bir yol gösterici durumundadır. Böylece faydalı bir çalışma için gerekli şartlar sağlanmış olur. 

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.