Blog

AnasayfaGENELLisans Bitirme Tezi Yazma
lisans bitirme tezi yazma

Lisans Bitirme Tezi Yazma

Lisans bitirme tezi yazma 4 yıllık fakültelerden mezun olan öğrencilerin, okullarını bitirmeleri için yazmaları gerekli olan akademik bir çalışmadır. Lisans tezleri genellikle 50- 70 sayfa arasında yazılmaktadır. Lisans tezleri yazma konusunda öğrenciler çok sıkıntı çekmektedir. Bunun nedeni, 4 sene boyunca bölüm dersleri ile ilgilenen öğrencilerin tez yazma ile ilgili bir tecrübelerinin olmamasıdan ileri gelmektedir. Tez yazma konusunda bu öğrenciler uzman kişilere başvurmalıdırlar.

Lisans tezi yazma işleminde öncelikle yapılması gereken danışman eşliğinde tez konusunun belirlenmesidir. Tez konusu belirlendikten sonra tezin yazılacağı ortalama süre hesaplanmalıdır. Bu iki işlem gerçekleştirildikten sonra tezde yer verilecek literatür taramalarının yapılması gerekmektedir. Literatür taraması yapılırken dikkate edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; Literatür taramasında, internet sayfaları ve bloglardan alınan bilgiler genel geçerliliği olmayan ve kaynak belitilmeyen bilgi gruplarından oluşur. Dolayısıyla literatür taraması yapılırken mutlaka www.googleakademik.com gibi sayfalardan ya da akademik anlamda yüksek lisans ve doktora tezlerinin yayımlandığı www.ulusaltezmerkezi.com ‘dan kaynak taraması yapılmalıdır.

Lisans bitirme tezi yazma işlemi aşamaları aşağıda madde madde verilmiştir;

  • Tez konusu belirlenir.
  • Tez taslağı 50-70 sayfa olacak şekilde oluşturulur.
  • Tezin yazılacağı ortalama zaman hesaplanır.
  • Kaynak taraması yapılır.
  • Tez yazımı gerçekleşir.
  • Kaynakça eklenir.

Lisans bitirme tezi yazma, metin içerisinde intihal oranlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Öğrenci tezini oluştururken mümkün olduğunca özgün olmalıdır. İntihal oranları genellikle üniversitelerin kurallarına göre %15-%20 arasında seyir etmektedir. Tez yazımı bitiminde intihal oranlarının yüksek olması durumunda bir uzman yardımı ile intihal oranları düşürülebilir.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.