Blog

AnasayfaGenelTez Hazırlama

Tez Hazırlama

Eğitim hayatı boyunca öğrenciler, birçok konuda ve alanda çeşitli ödevler ve çalışmalar yaparlar. Bunlar sınıf ve okul seviyesine göre zaman zaman zorlaşır, bazen çok keyifli bazen sıkıntılı bir hal alır. Öğrenim hayatının son aşamasında ise kimine göre keyifli kimine göre zorlu olan tez hazırlama süreci yer alır. Bu süreç diğer çalışmalara göre biraz daha uzun bir yoldur.

Öğrenim hayatının son aşaması olan üniversite eğitimini bitirirken öğrenciler, okulu bitirme projesi sunarlar. Bu projeler okullara ve bölümlere göre değişiklik gösterebilir. Tez hazırlama durumu sadece üniversiteyi bitirirken değil yüksek lisans yapan öğrencilerin ve doktora öğrencilerinin de eğitimini tamamlarken hazırlamaları gereken bir projedir. Eğitim hayatının diğer dönemlerinde yapılan ödev ve çalışmalara oranla bu süreç hem daha uzun sürer hem de daha dikkatli ve titiz bir çalışma gerektirir. Bundan dolayı da tez hazırlama süreci diğer çalışmalara göre daha fazla zaman alır. Bitirme projesi olarak hazırlanacaksa dört yıllık bir üniversitenin son döneminde belirlenen konu ve alanda çalışma yapılır. Hazırlanma aşamasında; araştırma, veri toplama, toplanan verileri analiz etme, hipotez oluşturma ve sonuca ulaşma gibi farklı aşamalardan geçilir. Bu şekilde planlı ve programlı bir şekilde ilerleyen bir süreçtir. Aynı şekilde yüksek lisans için hazırlanacaksa bu biraz daha kapsamlı bir çalışma olacağı için en az bir sene çalışma süresi bulunur. Verilen sürelerden ve çalışma aşamalarından da anlaşılacağı üzere tez hazırlama oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir çalışmadır. Mutlaka profesyonelce yaklaşılmalı, çalışmalarda kullanılan kaynaklardan araştırmalara her konu üzerinde dikkatlice durulmalıdır. Ortaya çıkan ürün, o alanda gelecek nesillere de fayda sağlayacağı için mutlaka doğru bilgilere ulaşılmalı ve faydalı bilgiler sunmalıdır. Bu sayede gelecekte bu alanda çalışma yapacak ya da bilgi alacak kişiler, daha önce çalışmalardan yararlanabilecektir.

Uzun ve yorucu olan tez hazırlama süreci öğrenciler için zorlayıcı olsa da çalışma yapılan alan için oldukça faydalıdır. Alan ve konu ile ilgili farklı kişilerden, farklı bakış açılarından elde edilmiş özgün bir çalışma ortaya çıkacaktır. Bu da çalışılan alana katkı sağlar ve ortaya başarılı bir çalışma çıkar.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank