Blog

AnasayfaGENELTez Hazırlama
tez hazırlama

Tez Hazırlama

Her çalışmanın kendine özgü detayları olduğu gibi tez hazırlamanın da kendine özgü detayları vardır. Tez; bir üniversite öğrencisinin mezun olabilmesi için vermesi gereken son sınavıdır. Bütün üniversite hayatının vermiş olduğu bilgi ve yetenekleri tez hazırlama aşamasında, eğitim veren öğretmenlerine ve en önemlisi kendisine göstermiş olur. Bu görev ve araştırmaların bütünü ise üniversite hayatından sonraki hayatını da büyük ölçüde etkiler.

Böyle bir çalışma içine girmeden, öğrencinin ilk olarak dikkat etmesi gereken birçok konu vardır.  tez yazımı işleminden önce öğrencinin iyi bir konu seçmesi gerekir. Çalışmanın konusu, kesinlikle bilimsel bir çalışmaya uygun olabilecek nitelikte olmalıdır. Konu seçimi tez aşamasındaki en önemli hususlardan biridir. Bilimsel araştırmalar yapabilmek için uygun bir konu seçebilmek yani araştırma sahası geniş olan bir konu etrafında tezi oluşturmak, tez hazırlama sürecinin daha rahat geçmesine olanak sağlayacaktır. Araştırma alanı geniş olan bir konuyu seçmiş olmak, araştırmanın kapsamlı ve başarılı verilerle sonuçlanmasını sağlayacağından dolayı danışman hocanın da değerlendirmesini olumlu yönde etkileyecektir. Araştırma alanı daha dar olan bir konu seçildiğinde tez hazırlık aşamasının, hem kaynak yetersizliği hem de doğru sonuca ulaşmanın zorlaşması gibi sebeplerden ötürü zor bir süreç olarak geçmesine neden olacaktır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda konu seçimi bir tezin kilit noktalarından biridir.

 Tabi tez hazırlama basit bir süreç değildir. Bu, zorlu ve uzun bir yol olduğundan dolayı kimi zaman yorulup pes etme aşamasına gelinebilir. Bazen ise öğrenci, işe nereden başlaması gerektiğini bilmediğinden dolayı ne yapacağını şaşırabilir ve bu durumda bir karmaşanın içine girerek vakit kaybedip umutsuzluğa kapılabilir. Bu ve benzeri durumlarda öğrencilere yardımcı olacak, uzman kadrosu ile engin tecrübelerini aktaracak danışmanlık merkezleri ile Tez hazırlama karmaşasından sıyrılıp daha doğru ve emin adımlarla bu zorlu yolu kolay bir şekilde yürüyebilirsiniz.

Tez sürecine başlamadan önce ise mutlaka bir plan yapılmalı ve bu plan doğrultusunda ilerleme sağlanmalıdır. Tez hazırlama süreci kesinlikle gelişigüzel yapılabilecek basit bir aşama değildir. Bundan dolayı ilk olarak hangi yolları izleyeceğiniz konusunda aşağıda yer alan maddelere göz gezdirilmesi ve kendinize uygun bir planın yapılması önemli olacaktır.

Tez Hazırlama Sürecinde İzlenecek Yollar

   1) İlk etapta gerçek bir konunuz olmalı, gerçek konudan kastınız seçeceğiniz konunun kesinlikle ve kesinlikle bilimsel bir çalışmaya elverişli olması gerekir.  Bu madde tez hazırlama sürecindeki en önemli adımınız olmalı. Seçeceğiniz konu tez sürecinin yarısı demektir.

   2) Çok geniş ve sağlam kaynaklara ulaşılması gereklidir. Sonuçta bilime dayalı bir tez yazacağınız için gerçeğe dayalı ve doğru bilgileri veriyor olmasının önemi büyüktür.

   3) Diğer önemli hususlardan biri de konunuzun bir sınırı olmalı. Başlangıç ve bitiş noktamızı belirlersek daha rahat ve başarılı bir şekilde tez sürecini bitirmiş oluruz.

   4) Tez sürecinin belki de en önemli konularından biri de ne yazmak ya da ne hazırlamak istediğinizi bilmenizdir. Bu da bir adım daha ileri gitmenizde size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

   5) Kaynak araştırması yaparken geçmişten günümüze seçmiş olduğunuz konunun esaslarına dayanan gerçek bilgiler ve konuyla ilgili detaylı bilgiler bulabileceğiniz kaynaklar seçmeniz tez için önemli hususlardan biridir.

   6) Seçtiğiniz konu ile ilgili daha önce hazırlanmış tezleri incelemek ya da tezinizi bitirdikten sonra geçmiş tezlerle kıyaslamak da tezin başarılı olması durumunda üstün rol oynayabilir.

   7) Konu üzerine sürekli okuyup not almak da tezinizi hazırlarken büyük ölçüde faydalı olacaktır.

   8) Tezi yazmaya başladığınızda kullanılacak dilin, günümüz Türkçesine has sözcüklerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Anlaşılması kolay kelimeler kullanmak okuyan kişinin teze daha rahat adapte olmasını sağlayacaktır. Hal böyle olunca da tezin geçme olasılığı fazlasıyla artmış olacaktır.

   9) Kullanılan sözcüklerle birlikte cümlelerinde akıcı olması gereklidir. Yine tezi değerlendiren kişi rahat okuyabileceği için pozitif bir etki bırakacaktır. Bu önemli  hususlardan biridir.

   10) Tezin içinde fotoğraflarla örneklendirme söz konusu ise, bu konuya ciddi  anlamda dikkat edilmesi gereklidir. Anlatılmak istenenlerin tam olarak verilemediği fotoğraflar yerine daha net; siyah beyaz bir resim yerine renkli resimleme yapmak okuyan kişinin konuyu daha iyi değerlendirmesine olanak sağlayacaktır. Çünkü hayatımızın her alanında görselliğe önem gösteririz.

   11) Görsellik  demişken dosyalama işlemi de büyük bir hassasiyetle yapılmalıdır. Tez hazırlamanın bittiği andan itibaren bu konuya odaklanılmalıdır. Çünkü kullanacağınız malzeme ne kadar kaliteli ve dosya düzenlemesi ne kadar profesyonel ve özenle yapılırsa yine değerlendiren kişi üzerinde büyük etki bırakması kaçınılmaz olur. Dosyalama ve sunum ne kadar özenli olursa çalışmanın da o derece titizlikle yapıldığı izlenimi verilmiş olur.

   

Bütün bu aşamalar tez hazırlama sürecinde dikkatle yerine getirilirse tez süreci başarılı bir şekilde sonuçlanmış olur.

YORUMLAR

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.