Blog

AnasayfaGENELTez Hazırlama Adımları
tez hazırlama adımları

Tez Hazırlama Adımları

Üniversite eğitiminin son senesine gelindiğinde artık hayata, mesleğe ve iş dünyasına bir adım daha yaklaşmış olunur. Gençler, en güzel zamanları olan üniversite hayatlarının son günlerini dolu dolu geçirmek isterler. Özellikle bir adım sonra hayallerindeki mesleğe kavuşacaklarından dolayı kendi donanımlarını daha da fazla geliştirmek isterler. Mesleğe başlamadan önce birikimlerine ne eklerlerse, tecrübelerine nasıl bir katkıda bulunurlarsa o kadar iyi bir iş yapmış olurlar. Bunun için ise üniversite eğitiminin son senesinde ya da yüksek lisans eğitimini bitirirken tez yazma aşaması ile öğrencilere tecrübe kazandırılmaya çalışılır. Zor ve uzun bir yol olan tez sürecinde titiz bir çalışma ve araştırma gerekmektedir. Tez yazımına başlamadan önce tez hazırlama adımlarının iyi bilinmesi ve buna uygun bir plan, program yapılması gerekir.

Okullarda verilen eğitimlerde, yapılan birçok faaliyet ile öğrencilere yeni bilgiler kazandırılmaya çalışılır. Bazen de edinilen bilgilerin hayata geçirilmesi, tecrübe kazanılması amaçlanır. Tez aşaması da üniversite öğrencileri için yıllarca edindikleri bilgileri tecrübeye dönüştürmeleri için önemli bir fırsattır. Meslek hayatına başlamadan önce, edinilen bilgileri hayata geçirmek, bu bilgilere yenisini eklemek ve teorikte öğrenilen bilgileri uygulamaya dönüştürmek için bu süreci verimli bir şekilde değerlendirmek gerekir. Bunun için tez yazımını iyi bir şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Rahat ve verimli bir tez aşaması geçirmek için ilk olarak plan yapmak ve programlı bir şekilde ilerlemek ilk adımlardan biridir. İşte bu yüzden tez hazırlama adımlarıbilmek ve buna uygun hareket etmek doğru olacaktır. Peki bu adımlar nelerdir, şöyle bir inceleyelim.

Tez Hazırlama Adımları Nelerdir?

 

  1. Tez yazarken ilk yapılması gereken, araştırmaya ve hipotez geliştirmeye uygun, orijinal, özgün bir konu seçmektir. Konu seçimi, araştırmanın başını, geliştirilmesini ve sonuca ulaşılmasını ciddi bir şekilde etkiler. Konu, araştırmaya uygun, hipotez geliştirmenin mümkün olduğu ve sonuca ulaşmayı sağlayacak nitelikte olursa süreç daha kolay olacak ve tez aşaması hem verimli hem de daha basit bir süreç olacaktır.
  2. Konu seçildikten sonra diğer yapılması gereken iş, konunun sınırlandırılmasıdır. Konu, uzun ve kapsamlı olabilir fakat önemli olan bizim araştırmamız ile ilgili olan kısmıdır. Bundan dolayı konuyu kendi araştırmamıza uygun olacak şekilde sınırlandırmak ve ona uygun araştırmalar yapmaktır. Aksi takdirde konu çok uzun olacak ve araştırmanız, teziniz gereksiz bilgilerle dolu olacağından asıl elde etmek istediğiniz sonuca ulaşmanız zorlaşacaktır.
  3. Diğer bir adım ise hipotez kurma sürecidir. Bu süreçte, araştırma ile ilgili elde edilen bilgiler ışığında öne sürülen fikirler ortaya atılır. Fikirlerin doğruluğu kanıtlanmaya çalışılır. Yeni fikirler üretme, bu fikirleri sağlam temellere oturtma gibi aşamaları kapsar. Tez hazırlama adımlarının en önemli kısımlarından biridir. Çünkü kişinin en çok kendi fikirlerini ortaya koyduğu bölüm olduğundan dolayı teorik bilgilerini pratiğe dökme imkanı bulacaktır. 
  4. Konu belirlenip hipotez oluşturma aşamaları da yavaş yavaş şekillenirken en önemli adımlardan biri de araştırma metodunu belirlemektir. Araştırma yaparken, tez hazırlarken hangi yöntemin kullanılacağına karar verilir. Genellikle kaynak tarama, gözlem, anket, istatistik gibi yöntemler kullanılmaktadır.
  5. Araştırmalar devam ederken uzun bir aşama olduğundan dolayı geçici bir plan yani taslak hazırlamak gerekmektedir. Bu sayede kişi hangi aşamada olduğunu, ne yapması gerektiğini, nasıl bir yol izleyerek devam etmesi gerektiğini görmüş olacaktır. Yanlış olan bir şeyler varsa bunları görüp düzeltmesi kolaylaşacaktır.
  6. Bütün bu aşamalar yapıldıktan sonra son bir adım olarak okuma ve not alma vardır. Öğrenci, hazırladığı, taslak oluşturduğu tezi son bir kez okur ve hataları varsa bunlarla ilgili notlar alarak düzenlemeler yapar. 
  7. Düzenlemelerini yaptığı tezini artık yazarak tezine son verir. Buradaki amaç; öğrencinin tezinde ele aldığı problem ile ilgili yapılan çalışmaları, araştırmaları, çözüm önerilerini diğer insanlara aktararak fayda sağlamaktır.

 

Bütün sayılan bu tez hazırlama adımlarının sonunda tezin sunumu ve teslim edilme aşaması gelmektedir. Tezin hazırlanması kadar sunum aşaması da oldukça önemlidir. Tez savunması aşamasında öğrenci, hazırladığı tezini en iyi şekilde anlatmaz ise tezini güzel bir şekilde hazırlamış olması bir işe yaramayacaktır. Bundan dolayı tez en ince ayrıntılarına kadar düşünerek hazırlanmalı ve sunumu da aynı şekilde düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank
Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.