Blog

AnasayfaGENELTez Hazırlama Destekleri
tez hazirlama destekleri

Tez Hazırlama Destekleri

Lisansüstü eğitimi, kişinin kendi isteği ile alanında daha da uzmanlaşmak için aldığı eğitimdir. Tezli ve tezsiz olmak üzere iki türü bulunan yüksek lisans aşamasında öğrenci, bilgi birikimine yeni bilgiler ve tecrübeler eklemiş olur. Tezsiz yüksek lisansta, iki sene eğitim alınır ve biter. Tezli yüksek lisansta ise, öğrenci bir sene alanıyla ilgili teorik bilgileri alır. İkinci senesinde ise, aldığı bilgiler ışığında tez yazma aşamasına geçer. Tez süreci kişiden kişiye değişebilmektedir. Tabii ki araştırma yapılacak konu da kişinin tercihine kalmıştır. Öğrenci, kendisine danışmanlık yapan danışman hocası ile birlikte çalışmak istediği konu ile ilgili karar verebilir. Buraya kadar her şey çok güzeldir. Fakat çalışmaya başlamadan önce ve çalışma sürecinde öğrenci, sıkıntılı süreçler yaşayabilir. Tez hazırlama destekleri, öğrenciyi yönlendirme ve danışmanlık yapma konusunda yardımcı olmaktadır.

Üniversitede öğrenci ile birlikte çalışacak olan danışman hoca, her zaman müsait olamamakta ve öğrenciye bazı zamanlar gereken desteği verememektedir. Öğrenci ise, danışman hizmeti noktasında sıkıntı yaşarsa yeni arayışlar için girmektedir. Kendisine yardımcı olacak, yol gösterecek kişilere ihtiyaç duyar. Bu noktada tez hazırlama destekleri veren kurum arayışı içine girebilir. Elbette ki bu kurumların güvenilir, profesyonel ve yeterli tecrübeye sahip kurumlar olması son derece önemlidir. Danışmanlık hizmeti verecek olan ekibin ise mutlaka araştırmayı seven, pratik çözümler bulabilen, rehberlik yanı kuvvetli uzman kişiler olması gerekir.

Tez yazım süreci, derin bir araştırma ve problem çözme yeteneği istemektedir. Öğrenci, sabırla ve özveri ile çalışıp yeterli donanıma sahip olarak ilerlerse sonuca ulaşması da daha kolay olacaktır. Öğrenci, araştırma yapmak istediği konuyu ve alanı belirleyecek ve buna uygun bir çalışma programı hazırlayacaktır. Sonrasında ise destek almaya ihtiyaç duyabilir. O zaman doğru bir danışmanlık hizmeti ile sonuca sıkıntı yaşamadan ulaşır. Peki tez hazırlama destekleri,  hangi aşamalarda öğrenci ile beraber çalışır? Bunları birkaç kısa başlık içinde incelemek mümkündür.

 

Araştırma Dönemi

Öğrenci, ilk olarak çalışma alanını yani konusunu seçer. Daha sonra bu alanla ilgili yapacağı çalışmaları planlar. Daha önce bu alanda yapılmış olan çalışmaları inceler. Kaynak bulma, araştırma yöntemini belirleme, veri toplama ve hipotez oluşturma ve bütün bunları bir sonuca bağlama gibi kısımlarda ise yardıma ihtiyaç duyabilir. Genellikle bu dönemlerde öğrenci, danışman hocası ile birlikte çalışmalıdır. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bunun için desteğe ihtiyacı olur ve tez hazırlama desteklerinden yardım alır. Bu destekler içinde öğrencinin kaynak bulmasına yardımcı olma, onu doğru kaynağa yönlendirme, çözümler noktasında göremediği hususları gösterme, verileri analiz edip sentezlemesi konusunda yardımcı olma gibi birçok yardım vardır.

 

Tezi Yazma Aşaması

Bütün bilgiler toplanıp doğru sonuçlar elde edildikten sonra ilk olarak bir taslak metin oluşturulur. Son bir gözden geçirme daha yapılır, varsa hatalar düzeltilir ve tezin sonuna gelinir. Bu noktada danışmanlık hizmeti veren kurum, öğrenciye tezi nasıl yazması gerektiği, dosyalamanın nasıl olması gerektiği gibi konularda destek verir.

 

Tez Savunması – Sunum

Tez ile ilgili araştırmalar yapılıp yazım aşaması da bittikten sonra önemli bölümlerden biri olan tezin sunumu aşamasına gelinir. Tez yazma süreci ne kadar önemli ise tez savunması yani sunum aşaması da o derece önemlidir. Çünkü eğer iyi bi şekilde sunulamazsa oradaki bilgilerin, çalışmaların hiçbir önemi kalmaz. Bundan dolayı tez hazırlama destekleri son aşamada da öğrenciye destek verir ve neler yapması gerektiği konusunda yönlendirmelerde bulunur. Doğru bir araştırma ile ulaşılan doğru sonuçların en iyi şekilde ifade edilmesi başarılı bir sonuca ulaşmak için son derece önemli bir husustur. Eğer iyi bir sunum yapılamazsa yapılan araştırmaların iyi olması, çok doğru sonuçlara ulaşılmış olması ve faydalı bir çalışma olması hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bundan ötürü de sunumun mutlaka etkili bir şekilde yapılması gerekir.

 

Sonuç olarak tez süreci değerlendirildiğinde, bir bütünlük içinde olunması gerektiği görülmektedir. Konu seçiminden sunumun yapılmasına kadar baştan sona titiz bir çalışma gerektiren uzun bir süreçtir. Bu süreçte ise tez hazırlama destekleri ile doğru bir yol izleme ve doğru bir sonuca ulaşmak daha kolay olacaktır.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank
Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.