Blog

AnasayfaGENELTez Hazırlama Merkezi
tez hazırlama merkezi

Tez Hazırlama Merkezi

Eğitim hayatları boyunca öğrencilerin verdikleri birçok sınav vardır, bu sınavlar eğitim hayatını ciddi derecede etkiler. Çağımız gereği neredeyse her gün yeni bilgiler, yeni araştırmalar, yeni eğitimlerle karşı karşıya gelebiliyoruz. Bu kadar büyük değişimlerin yaşandığı çağımızda herkesten bir adım önde olmayı amaçlıyoruz. Bu sebeplerden ötürü akademik hayatın son aşaması olan tez hazırlamak konusu da bu kadar fazla bilginin bulunması ve kaynakların çok olması hatta bilgi kirliliğinin de olması gibi sebeplerle oldukça zorlaşmaktadır. Yıllarca, gecenizi gündüzünüze katarak her şeyin üstünde tuttuğunuz ve tutmak da zorunda olduğunuz eğitim hayatınızın sekteye uğramaması adına başarılı bir tez hazırlamayı amaç edinmek oldukça önemli ve gerekli bir durumdur. Fakat tek başına bir tez hazırlamak sağlıklı bir seçim olmayabilir. Bunun için alternatif çözüm yolları aramaya başlanır. Alternatif çözümler ararken akla gelen ilk çözüm tez hazırlama merkezi olacaktır.

Günümüzde bilgiye ulaşmanın kolaylaşması ile birlikte bilgi kirliliği de ortaya çıkmıştır. Bilginin çok fazla olması, doğru bilgi ile yanlış bilginin birbirinden ayırt edilmesini zorlaştırmaktadır. Çok fazla kaynak ve uzun bir süreç olunca da tez süreci bir karmaşaya dönüşebilmektedir. Bundan dolayı tez merkezi ile destek alarak bu süreci daha basit bir hale getirmek mümkündür. İşinizi büyük ölçüde kolaylaştıran bu kurumlar, çok faydalı olabileceği gibi yanlış bir tercih yapıldığında büyük hatalara da sebep olabilir. Bu yüzden bir tez hazırlama merkezi seçmeniz gerektiğinde mutlaka alanında uzman ve profesyonelleşmiş, işini ciddiyetle ve kaliteli bir şekilde yapan bir kurumun seçilmesine dikkat edilmelidir. İyi araştırılmış bir kurum seçtikten sonra sizlere verdiği hizmetleri ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini saptamanız, bir plan dahilinde hareket etmeniz gerekmektedir. Şimdi danışmanlık hizmeti alarak nasıl bir tez süreci yaşanır, buna bir göz atalım.

 

Tez Hazırlama Merkezi Danışmanlığında Tez Süreci Nasıl olur?

A ) Lisans ve lisansüstü öğrencilerinin seçeceği konunun bilime dayalı ve gerçeği yansıtır olması hazırlayacağınız tezinizde en önemli husus olacaktır. Konu ne kadar araştırmaya uygun ise araştırma ve tez yazımının alacağı vakit konusu da o kadar pozitif olacaktır. Bu noktada danışmanlık hizmeti alınan kurum size konu seçimi konusunda yönlendirmeler yapabilir.

B) Tez yazım merkezi ile yapılan planlamayla tezin hazır hale gelmesini en kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde belirlemiş olacaksınız.

C) Sizi en doğru bilgilere ulaştıracak kaynakları danışmanlarla birlikte seçip içindeki bilgilerin analiz ve sentezlerinin yapılması konusunda sizin için verilen rehberlik hizmetinden rahatlıkla faydalanacak ve en doğru kaynakları seçme konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Özellikler kaynak seçimi tez aşaması için oldukça önemli bir husustur. Birçok bilgi vardır fakat bunların hangisi, ne kadar gerekli, bunu ayırabilmek önemlidir. Bu noktada tez yazım merkezi sizi yönlendirecektir. sabır ve titizlikle açıklayacağız.

D) Kullandığınızın dilin akıcı ve yalın olması ya da dil bilgisi kurallarına uygun bir tez olması için yine danışmanlık hizmetinden yardım alınır ve doğru bir tez hazırlanmış olur.

E) Cümleler arasındaki geçişlerin ve bağlantıların titizlikle kontrolleri yapılır.

F) Dosyalama işleminde de hangi malzemelerin kullanılacağı, düzenin nasıl olacağı konusunda yardım sağlanmaktadır.

G) Resimleme yaparken okuyan kişi üzerinde daha fazla etki bırakmak için resimlemelerin görselliği artıran renkli resimler olması ve doğru bir şekilde tez içine yerleştirilmesi konusunda uzman bir ekip tarafından destek sağlanabilir.

H) Sunumun nasıl yapılacağı, kullanılan dilin akıcı olması ve son hazırlıklar gibi kısımlarda da rahatlıkla destek alabilecek ve zor olan tez yazımı sürecini başarılı bir şekilde bitirmiş olacaksınız.

Tez sürecinin zorlu bir yol olduğunu herkes bilir. Fakat tez yazma süreci kadar başlamadan öncesi ve tezin sunum aşaması da oldukça önemlidir. Bir tez yazmaya başlamadan öncesi belki de en kritik aşamalardan biridir. Öğrencinin ilk olarak çalışma amacını sağlam bir temele oturtması gerekir. Amaçlarını belirleyen öğrenci, konu seçimine geçer. Amacına uygun ve tez teslim zamanına göre geniş ya da daha kısa ve araştırmaya uygun bir konu seçerek neredeyse sürecin yarısını tamamlamış olur. Bu noktada tez hazırlama merkezi öğrencilere uygun bir yol haritası oluşturması konusunda oldukça önemli bir rol oynar.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.