Blog

AnasayfaGENELTez Konuları
tez konuları

Tez Konuları

Bir tez işlemini gerçekleştirmek için bilinmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu önemli noktalardan biri tez konuları olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez yazma işlemine başlarken öncelikle tezin konusunu belirlemek gereklidir. Her ne için tez yazacak olursak olalım, tezin konusunu kendimiz belirlememiz gerekir. Sizden mutlaka bir konu belirlemeniz ya da konular arasından seçim yapmanız istenecektir. Konuyu belirlerken veya seçim yaparken sevdiğiniz bir alanla ilgili konuyu seçmek daha iyi olacaktır. Çünkü ilgi duyulan konuyla ilgili araştırmalar yapmak hem konuyu daha çok öğrenmemizi hem de ödevimizi iyi bir şekilde yapmamızı sağlar.

Tez Konuları Nasıl Seçilir?

Tez işlemi eğitim hayatımızda başlar ve akademik kariyerimiz tamamlanana kadar devam eder. Tez yazımına başlamadan önce tüm tez işlemini değiştirecek olan konuya karar verilmesi gerekir. Seçilecek konu başlığı, araştırma metodunu ve araçlarını hatta tezin sonucunu bile değiştirir. Bu yüzden başarılı bir tez ortaya çıkarmak için ilginizi çeken bir konuyu seçmeniz daha faydalı olacaktır. Tez konuları seçilirken kişilerin kendilerine sormaları gereken bazı sorular vardır. Bu sorular aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Hangi konular ile ilgileniyorsunuz? (Yukarıda da anlattığımız gibi tez yazarken daha rahat olmanız için ilgilendiğiniz bir konu seçmelisiniz.)
  • İlgilendiğiniz konu ile ilgili bir seminere veya eğitime katıldınız mı? (Seçmek istediğiniz konu ile ilgili bir fikrinizin olması oldukça önemlidir. Hatta bunun bir eğitimine katıldığınızda öğrendikleriniz teziniz için size yol haritası çizer.)
  • Seçmek istediğiniz konuya ne kadar hakimsiniz? (Seçmek istediğiniz konunun, öğrenmek istediğiniz bir fikir mi yoksa fikirlerinizi öğretmek mi olduğuna karar vermelisiniz.)
  • Seçmek istediğiniz konu sizi istediğiniz hedefe yöneltecek mi?(Her tez kendi içerisinde belirli bir amaca hizmet eder. Bir amaç doğrultusunda yazılır. Okuldan mezun olmak veya iyi bir iş bulmak bu amaçlardan bazılarıdır. Bu yüzden konu sizi amacınıza doğru bir şekilde götürmesi gerekir.)

Tez konuları, amacınıza yönelik, sizi doğru hedefe götürecek ve ilginizi çeken bir fikir, düşünce olmalıdır. Tez ile ilgili herhangi bir fikriniz bulunmuyorsa ve konuyu seçmekte zorlanıyorsanız tez danışmanlığı merkezi ile görüşebilirsiniz. Sadece konuyu bulmak için değil, tezin tüm aşamalarında sizi yol gösterecek bir tez danışmanı arıyorsanız, bize ulaşabilirsiniz.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.