Blog

AnasayfaGENELTez Merkezi
tez merkezi

Tez Merkezi

Lisans  ve yüksek lisans öğrencilerinin mezun olmaları için son aşama olan tez çalışması, ciddi araştırma ve birikim isteyen bir konu haline geldi. Tez; bir öğrencinin lisans ve yüksek lisans hayatı boyunca edindiği bilgilerin yanı sıra kendi araştırma kabiliyetinin, özgüveninin ve zekasının bir sınavıdır aslında. Böyle bir çalışma, uzun araştırma ve zaman ister. Sadece öğrencinin birikiminin yetmeyeceği aşikar bir durumdur. Durum bu olunca da tez merkezi yardıma koşar.

Yıllarca emek verip hayatınızı adadığınız eğitim hayatınızın bir tez yüzünden sekteye uğraması siz öğrencilerin hiç işine gelmez. Çok yorucu ve uzun olan tez hazırlama dönemi sizi korkutabilir. Korkmak da son derece normal bir durumdur. Gerçekten çok emek ve bilgi isteyen bir çalışmadır. Tez hazırlamak; çokça uğraş gerektiren, ciddi araştırmalara girmenizi isteyen, ince eleyip sık dokumanızı isteyen, araştırılmak istenen bir konuyu ele almanız gereken, ele aldığınız konunun bilimsel bir karşılığının olması şartını taşıyan, bu dönemden sonraki hayatınızı da büyük ölçüde etkileyen bir süreç olması gibi hususlar, öğrencileri ciddi anlamda  korkutabilir. Tam da bu durumlardan dolayı sıkıntı yaşarken alternatif bir yol olan tez merkezi gibi yerlere başvurabilirsiniz.

Bu sıkıntıların dışında tüm kaynak ve araştırmaların elinizin altında olmasına rağmen bir ürün ortaya koyamıyor olmanız da sizleri tez yazma sürecinde tez merkezi arama yoluna sokabilir. Bu da tez hazırlamanın tek başına zor ve yorucu bir süreç olduğu, uzman kişilerin tecrübelerinden faydalanılması gerektiği, uzun zaman ve uğraş isteyen bir süreç olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden işinde profesyonel bir yerden yardım almak iyi bir alternatif çözüm yolu olacaktır. Elbette ki böyle bir danışmanlık hizmeti konusunda karar verirken de iyi bir araştırma yapılmalı ve belli başlı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalara şöyle bir göz atabiliriz.

 

 Tez Merkezinden Yardım Almaya Karar Vermeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1.    A) Tez aşamasında yardım almadan önce tez yazan öğrencinin ne istediğini bilmesi, hazırlama aşamasına hızlı bir girişe sebep olacaktır. Bu da tezin en hızlı şekilde tez merkezinde şekillenmesine olanak sağlayacaktır.
  2.    B) Seçilecek olan danışmanlık hizmeti veren merkezin personelinin daha önce yaptığı tez çalışmalarında nasıl bir yol izlediği ve tez hazırlarken ulaştıkları başarı ve bu konudaki hassasiyetlerinin değerlendirilmesi sizin teziniz için büyük bir avantaj sağlayacaktır.
  3.    C) Tezinizi kaç kişilik bir ekibin hazırlayacağı da önemli bir husustur. Ekip çalışanlarının konu ile alakalı uzman olmaları olumlu sonuçlar almak için oldukça önemlidir. Ele alınan konu ile ilgili bilgi sahibi olmayan ve araştırma, hipotez oluşturma, bir çalışmayı sonuca ulaştırma gibi yeterliliklere sahip olmayan bir ekibin tezinize danışmanlık yapması, size rehber olması mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı danışmanlık hizmeti veren kurumun kadrosu da oldukça önemlidir.
  4.    D) Tez merkezinin bu zorlu ve uzun yolda sizin yanınızda olması, gerekli zamanlarda kolayca ulaşabileceğiniz kişilerin olması gibi konularda önem arz eden konulardandır. Bu zor yolda size rehber olacak kurum, sizin stresinizi de azaltarak yola doğru bir şekilde devam etmenize olanak sağlamalıdır. Bu da araştırmalarınızda ve sonuca ulaşma sırasında size yol gösterici olması ile mümkün olacaktır.
  5.    E) Tercih edilen danışmanlık merkezi mutlaka tez süreci konusunda deneyimli bir kurum olmalıdır. Tez yazma aşamaları ve bu süreç ile ilgili yeterli donanım ve bilgiye sahip olmayan bir kurum, kimseye yardımcı olamaz.
  6.    F) Tercih edilen kurumun sizin öneri ve isteklerinizi kulak ardı etmemesi gerekir. Siz öğrenciler de aynı şekilde tez hazırlatmak değil kurumdan tez hazırlamak için yardım alıyorum mantığını kavramış olarak hareket etmelisiniz. Bu yerler, sizlere yazım ve sunum aşaması, bilgi edinme, sonuca ulaşma gibi konularda rehber olmak amacıyla hizmet vermektedir.

 

Bütün bu hususlar doğrultusunda tez merkezi gibi yerlerden yardım alarak doğru ve sağlıklı bir şekilde tezinizi tamamlamış olursunuz. Doğru bir şekilde danışman bir ekipten yardım almak, tez yazma sürecinde öğrenciyi rahatlatacağı gibi karmaşık gelen süreci bir düzen ve plan doğrultusunda rahat bir şekilde tamamlamasını sağlayacaktır. Bunun için de doğru seçilmiş bir kurum ve alanında uzman olan danışmanlara ihtiyaç vardır.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.