Blog

AnasayfaGENELTez Nedir?
tez nedir

Tez Nedir?

Bir tez cümlesi, belirli bir hedef kitle için neye inandığınızı ve neyi kanıtlamak istediğinizi açıklar. Genellikle üniversite yıllarında karşınıza çıkan tez kavramı, akademik hayatımız devam ettiği sürece var olacaktır. Bir düşünceyi, bir fikri bilimsel açıdan değerlendirmek “tez nedir?” sorusunun genel cevaplarından biridir. İyi bir tez yazmak istiyorsak öncelikle bu sorunun cevabını en iyi şekilde bilmek ve anlamak gerekir. Tez süreci oldukça yoğun ve uzun sürelidir. Bu süreyi en aza indirmek için tez ile ilgili bilmesi gereken bazı kurallar ve aşamalar vardır. 

Tez Nedir Sorusuna En İyi Cevap

Bir tez yazmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken şey tez kavramını iyi bir şekilde anlamaktır. Tez kavramını anlayıp, “tez nedir?” sorusuna cevap verebildiğinizde ilk aşamayı tamamlamış olursunuz. Bir tez hazırlamamız gerektiğini biliyor ve tez kavramını anlıyorsak yapmamız gereken diğer işlem, tabiki tez konusunu bulmaktır. Tez yazacak isek bunun mutlaka bir sebebi ve bu sebebe uygun bir konusu olmalıdır. Örneğin tez yazma sebebimiz üniversiteden mezun olmak içinse konumuz okuduğumuz bölümle alakalı olmalıdır. Bu tip durumlarda genellikle konuyu, tez ödevini veren kişi belirlese de bu her durumda geçerli değildir. Bu yüzden belirleyeceğimiz konuyu, ne hakkında yazmak istediğimiz belirler.

Tezin nasıl yazılması veya nasıl yazılmaması konusuna gelecek olursak şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Öncelikle konunun derinliğine ne kadar inileceği düşünülmelidir. Bilgi uçsuz bucaksızdır. O yüzden bir konu siz ne kadar isterseniz o kadar derinlikte incelenebilir. İyi bir tez ortaya çıkarmak isterseniz, konunuz ne çok derin ne de çok yüzeysel olmalıdır. 
  • Konu ile ilgili belirli araştırmalar yaptıktan sonra kesinlikle hipotez kurma işlemine geçilmelidir. Kurulan hipotez, tez işlemi bitene kadar değiştirilebilir özelliktedir. 
  • Araştırma yapılırken kullanılan kaynaklar büyük önem taşımaktadır. Kullanılan kaynakların doğruluğu bizi en iyi ve en doğru yola götürecektir. 
  • Araştırmalar devam ederken edinilen bilgiler doğrultusunda plan oluşturulur. Biz buna tez işleminde geçici planlama diyoruz. Adı üzerinde araştırmalar derinleştikçe bu planda değişmektedir.
  • Oluşturulan hipotezler ve planlar doğrultusunda okuma ve not etme işlemi gerçekleştirilir. Önemli noktaların gözden kaçırılmaması için yapılan bir işlemdir. 
  • Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra tez yazma aşamasına ulaşmış olursunuz. 

 

Tez nedir sorusu lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin en çok araştırdığı konulardan biridir. Tez danışmanlığı konusunda daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.