Blog

AnasayfaGENELTez Proje Yazımında Word ile Şablon Hazırlama – II Başlık Stilleri ve İçindekiler Oluşturma
tez yazımı

Tez Proje Yazımında Word ile Şablon Hazırlama – II Başlık Stilleri ve İçindekiler Oluşturma

Tezin dış ve iç kapağı hazırlandıktan sonra tez başlıklarının belirli stillerde tanımlanması tez yazımını kolaylaştıracaktır. Tez şablonu içinde yer alacak stilleri Word yardımıyla kolayca hazırlayabilirsiniz. Word programını açtığınızda Giriş sekmesinde sağ tarafta hazır stilleri görebilirsiniz. Hazır stilleri kullanmak yerine benim tavsiyem kılavuz doğrultusunda kendi stillerinizi oluşturmanızdır. Öncelikle hazır stil üzerine sağ tıklayarak “stil galerisinden kaldır” seçeneği ile tüm stilleri kaldırın. Kılavuzunuzu inceleyin. Başlık stillerini bulun. Giriş sekmesindeyken   işaretine tıklayarak sayfa biçimlendirmesini aktif hale getirin. Aşağıda örnek başlık stillerinin oluşturulması anlatılmıştır.

– BİRİNCİ DERECE BAŞLIKLAR: Hemen hemen tüm proje ve tezlerde bu başlıklar bölüm başlıkları ya da diğer başlıkları (Örneğin; içindekiler, kısaltmalar, tablolar listesi, şekiller listesi vb) ifade etmek için kullanılır.

 • Wordunuzdaki Tezinizin üçüncü sayfasına gelerek başlığı yazın (Örneğin İÇİNDEKİLER ya da BİRİNCİ BÖLÜM: EĞİTİMDE KALİTE). Başlığı seçerek sağ tıklayıp stiller ve biçimlendirmeyi temizleyi tıklayın.
 • Başlığınızı seçin sağ tıklayın. Stiller ve Stil oluştur’u seçin. Stil adınızı girmek için bir kutu açılacaktır. Buraya size uygun adı girin (Örneğin: Birinci Derece). Tamam deyin. Oluşturduğunuz stil giriş sekmesi altındaki stil galerisine atılacaktır.
 • Yeni oluşturduğunuz stilinizin üzerine sağ tıklayarak Değiştir seçin.

 • Açılan pencerede yazı tipini, boyutunu seçiniz. Eğer kalın ya da italik olacaksa “K” ya da “T” seçiniz. Otomatik olarak güncelleştiri işaretleyiniz.

 • Biçim sekmesinden paragrafı seçiniz. Açılan ekranda paragraf ayarlarını kılavuza göre düzenleyiniz. Tamama tıklayınız. Tekrar Tamama tıklayınız. (Örnekte başlık stili “ortadan, Düzey 1, sağ ve sol değeri sıfır santimetre, başlıktan önce 18 nk, sonra 12 nk ve satır aralığı 1,5 ayarlanmıştır).

 • Birinci derece herhangi bir başlık yazıldığında metni seçip stil galerisinden ilgili stile tıklamak yeterli olacaktır. Daha garanti olması açısından yeni yazılan başlık seçilip sağ tıklayıp stil, biçimlendirmeyi temizle dedikten sonra yeni stile tıklanmalıdır.

– İKİNCİ DERECE BAŞLIKLAR: Bölüm başlığı ya da ikinci derece başlık yazmadan önce mutlaka sayfa düzeni sekmesinden kesme kullanarak yeni bölüm oluşturun. İkinci derece başlıklar hemen hemen tüm proje ve tezlerde bölüm başlıkları altında yer alan ilk başlıklar için kullanılır. Örneğin: 1.1. Eğitimde Kalkınma gibi.  

 • Wordunuzdaki Tezinizin dördüncü sayfasına gelerek bölüm başlığını oluşturun. Birinci Derece Stili uygulayın. Hemen altında ikinci derece başlığınızı yazın. (Örneğin: 1.1. Eğitimde Kalkınma). Başlığı seçerek sağ tıklayıp stiller ve biçimlendirmeyi temizleyi tıklayın.
 • Başlığınızı seçin sağ tıklayın. Stiller ve Stil oluştur’u seçin. Stil adınızı girmek için bir kutu açılacaktır. Buraya size uygun adı girin (Örneğin: İkinci Derece). Tamam deyin. Oluşturduğunuz stil giriş sekmesi altındaki stil galerisine atılacaktır.
 • Yeni oluşturduğunuz stilinizin üzerine sağ tıklayarak Değiştir seçin.
 • Birinci Derecede Başlıkta olduğu gibi açılan pencerede yazı tipini, boyutunu seçiniz. Eğer kalın ya da italik olacaksa “K” ya da “T” seçiniz. Otomatik olarak güncelleştiri işaretleyiniz.
 • Biçim sekmesinden paragrafı seçiniz. Açılan ekranda paragraf ayarlarını kılavuza göre düzenleyiniz. Tamama tıklayınız. Tekrar Tamama tıklayınız. (Örnekte başlık stili “soldan, Düzey 2, sağ değeri sıfır santimetre, sol değeri 1,25 olarak, başlıktan önce 12 nk, sonra 12 nk ve satır aralığı 1,5 ayarlanmıştır).
 • İkinci derece herhangi bir başlık yazıldığında metni seçip stil galerisinden ilgili stile tıklamak yeterli olacaktır. Daha garanti olması açısından yeni yazılan başlık seçilip sağ tıklayıp stil, biçimlendirmeyi temizle dedikten sonra yeni stile tıklanmalıdır.

– ÜÇ (1.1.1.), DÖRT (1.1.1.1) VE ÜSTÜ DERECEDE BAŞLIKLAR: Bu başlıklar da kılavuzda istendiği gibi stillere dönüştürülür. Burada dikkat edilmesi gereken başlık derecesi arttıkça paragraf sekmesinde yer alan DÜZEYİN DE BİR ARTTIRILMASIDIR.

– Stilleri tanımlayıp başlıklara uyguladıktan sonra İÇİNDEKİLER başlığı altındayken BAŞVURULAR sekmesindeyken İÇİNDEKİLER’in altındaki “Özel İçindekiler Tablosu” seçilir. Biçimlerden “ŞABLONDAN” seçilir ve tamam tıklanır. İçindekiler otomatik oluşturulmuş olur.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.