Blog

AnasayfaGENELTez Yaptırma
tez yaptırma

Tez Yaptırma

Tez, bir üniversite öğrencisinin artık eğitim hayatında yolun sonuna geldiğinin en büyük göstergesidir. Yıllarca almış olduğu eğitimin ve olgunluğun bir göstergesi olacak olan tez; gerçek anlamda azimli bir çalışma ve araştırma gerektirmektedir. Belki de üniversite öğrencisinin hayatı boyunca girdiği en büyük sınavdır. Tez hazırlamak, geniş ve kapsamlı bir araştırma içine girmeyi gerektirir. Çağımızda her gün yeni bilgiler edinmek kolaylaşıyor ve teknolojinin her geçen gün biraz daha gelişmesi ile bilgiyi edinme kanalları da değişiyor. Durum bu olunca da geniş kaynaklar elde etmek mümkün olabiliyor. Fakat tez hazırlamanın meşakkatli, uzun ve yorucu bir dönem olduğunu her üniversite öğrencisi bilir. Belki de bir üniversite öğrencisinin hayatı boyunca aldığı en zor ödevdir tez hazırlamak. Bu durum da doğal olarak öğrencilerde sıkıntı ve bunalıma neden olabiliyor. Öğrenci, bu durumda çaresiz kalabilir ve alternatif arayışlar içerisine girebilir. Bu çalışma üzerine akla ilk gelecek olan alternatif çözüm yolu tez yaptırma olacaktır.

Tez yaptırma, tez sürecinde çok mantıklı bir seçim olacaktır. Tez hazırlamak, kişinin tek başına çok fazla zorlanacağı bir görevdir. Bu zor süreçte bilgi ve deneyimleri ile öğrenciye destek olacak, hem yol gösterme hem de psikolojik açıdan destek olma gibi hususlarda yanında olabilecek bir ekip ile çalışması başarıyı olumlu yönde etkileyecektir. Tam bu noktada tez yazdırma konusunda hizmet veren merkezler, öğrenciye büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Tez yazmak, ciddi çalışma ve kaynak isteyen bir iştir.  Disiplinli ve planlı çalışılmalıdır. Bu yüzden bu işlerle uğraşan kişi ve kurumlar bulmak işinize ciddi anlamda yarayacaktır. Bu işlerle uğraşan kurum ya da kişilerin de gerçekten bu işte profesyonel kişi ya da kişiler olmasına önem göstermek, bu konu için en önemli husus olacaktır. Hayatınızı ciddi manada etkileyen bir çalışmayı acemi ellerin yapmasını hiçbir öğrenci istemez. Fakat iyi bir araştırma yapmadan karar verilen bir tez yaptırma merkezi, öğrencilerin hem zamanından dolayı hem araştırmaları sırasında harcadığı maddi giderlerden dolayı kayıplara uğrayacaktır. Doğal olarak böyle olumsuz bir durum da öğrencinin gerek zaman kaybetmesine gerekse psikolojik olarak sıkıntılar yaşamasına sebep olacaktır. Bu yüzden profesyonel yardım almak, bir adim önde başlamak anlamına geliyor. Yani böyle bir danışmanlık hizmeti almak isteyen öğrencinin çok iyi araştırma yapması ve doğru karar vermesi önemli bir husustur. Bunun için size garantili bir çalışma verecek profesyonel yazarlar bulmanız gerekecektir. .

Tabi her işte olduğu gibi  tez yaptırma işlemi yaparken de dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Bu hususlar, tez yazımı aşamasında gerçek anlamda işinize yarayacak hususlardır. Ancak  bu hususlara dikkat edildiğinde sağlıklı bir çalışma sahibi olabilirsiniz.

 

Tez Yaptırma İşlemi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

   1) Tez yazdırma yaptıracak kişinin doğru seçilmiş bir konuya ihtiyacı olacaktır. Bu konuyu seçerken dikkat etmesi gereken en önemli husus, kesinlikle bilimsel bir konuyu ele almış olmasıdır. Seçtiği bilimsel konunun da gerçeğe dayalı karşılığı olması çok önemli olacaktır. Tez yazdırma işlemi esnasında asıl amaç öğrenciye rehber olmak ve bilgi paylaşımında bulunarak öğrencinin başarılı bir çalışma ortaya çıkarmasını sağlamaktır. Yani öğrenci tezi kendisi yazar, sadece izleyeceği yol noktasında destek alır.  Bu husus tez hazırlamanın altın kuralı olmalıdır.

   2) Konuyla alakalı geniş çaplı bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma yapılırken zengin kaynak ve kaynaklardan doğru bilgilerin seçilmesi gerekir. Çok fazla kaynak, çok fazla bilgi demektir. Çok fazla bilgi ve kaynak olduğundan dolayı seçilen konu ile ilgili araştırma aşaması ve analiz araştırması konusunda mutlaka yapılan araştırmalar not edilmeli ve gerekli bir analiz, sentez yaptıktan sonra tez oluşturulacaktır. Tezi hazırlamaya başlamadan konuyla alakalı notlar anlamak tezin ilerleyen zamanlarında ciddi anlamda işe yarayabilir. Bir yapboz parçası gibi yerine oturabilir. Bu yüzden zengin kaynaklardan işe yarayacak bilgiler almak tezin sağlıklı olması için önemlidir.

   3) Tez yazımına başlamadan önce doğru bir planlama, bir yol haritası oluşturmak oldukça önemlidir. Başlamak bitirmenin yarısıdır, derler. Tez yazımı konusunda da konuya karar verdikten sonra izlenecek yolların planlanması yolu yarılamak demektir. Aslında plan tez labirentinin çıkış yolunu gösteriyor. Bu en hassas ve önemli husustur. Tez yazdırma işlemi yapan kurumun bu hususa dikkat etmesi gerekiyor.

 

  Önemli noktalardan biri de elbetteki sunum ya da teslim etme denilen son aşamadır. Bu aşamada savunduğunuz bilgileri ve edindiğiniz deneyimleri yansıtan konuşmalar yapmak önemli olacaktır. tez yaptırma konusunda ise hizmet veren kurumun ne kadar önemli olduğu düşünülerek doğru seçimler yapılmalıdır.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.