Blog

AnasayfaGENELTEZ YAZDIRMA KONULARI
tez yazdırma konuları

TEZ YAZDIRMA KONULARI

Eğitim, hayatın her alanında farklı şekillerde karşılaşıp geçirilen bir süreçtir. Hatta daha geniş bir tabir ile hayatın ta kendisi, olmazsa olmazıdır. Çocukluktan gençliğe, orta yaştan yaşlılığa kadar hayatın her alanında eğitimin bir başka boyutu ile karşılaşırız. Buna öğrenmenin yaşı yoktur, diyerek genel bir tanımlama yaparız. Bunun dışında bir de meslek edinmek için alınan eğitimler vardır. Son aşama olarak görülen yüksek lisans da meslek hayatı için önemli bir dönemdir. Bu dönemde yapılacak olan tez çalışmaları da yine o alana ışık tutması yönünden önemlidir. Tez yazdırma konuları seçilirken alana faydalı olacak ve geniş bir bilgi kaynağına sahip konular tercih etmek gerekir.

Yüksek lisans eğitimi, bir alanda yoğunlaşıp o alanla ilgili derinlemesine çalışmalar yapmak için güzel bir eğitim sürecidir. Bu süreç verimli bir şekilde değerlendirilirse çalışma yapılan alan için de birçok fayda sağlar. Daha sonraki nesil için de faydalı olacak, alana yenilikler katacak sonuçlar elde edilir. Bunun için yüksek lisans yapan bir öğrencinin tez aşamasında çok titiz bir şekilde çalışması gerekir. Tez yazdırma konularının iyi seçilmiş olması en başından çalışmaya yön verecektir. Konu seçimi, baştan savma bir şekilde yapılacak bir iş değildir. Seçilen konuya göre araştırma şekillenecek ve ortaya buna bağlı bir sonuç çıkacaktır. Seçilen konu, ne kadar araştırmaya müsait bir konu olursa çalışma yapmak da o kadar kolay olacaktır. Kaynakları az olan, hipotez üretmenin sınırlı olduğu bir konu tercih edildiğinde çalışma da daha az verimli olacaktır. Bunun dışında tez yazdırma konuları seçilirken daha önce bu konu ile ilgili ne kadar araştırma yapıldığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Konu ile ilgili zaten birçok araştırma yapılmış ve aynı sonuçlara ulaşılmış ise boşu boşuna bir çalışma yapmaya da gerek olmayacaktır.

Çok basit bir durum gibi görülen tez yazdırma konuları seçimi konusunda titiz davranmak, ortaya çıkacak ürün açısından oldukça önemlidir. Çalışma yapılan alan ile ilgili faydalı bir ürün ortaya çıkarmak, çalışma yapmanın genel amacı olmalıdır. Bunun da en iyi yolu konuyu iyi seçmek ve buna bağlı iyi bir çalışma yapmaktır.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.