Blog

AnasayfaGENELTEZ YAZDIRMA SÜRECİ
tez yazdırma süreci

TEZ YAZDIRMA SÜRECİ

Tez; bir üniversiteyi bitirmek ve başarılı bir şekilde okunan üniversiteden mezun olmak için öğrencilere verilen bir ödev ya da yüksek lisans yapan öğrencilerin lisansüstünü tamamlamaları için hazırladıkları araştırmaların bütünüdür. Bilimsel bir gerçekliği savunması ve belirtilen konunun geniş incelenip her ayrıntısının en ince detayına kadar araştırılması gereklidir. Tezin amacı,öğrencilerin özgün araştırmalar yapabilmeleri konusunda yeteneklerin olup olmadığını tespit etmek ve ortaya başarılı çalışmalar çıkmasını sağlamaktır. Böylesine önemli olan tez yazdırma süreci ise doğal olarak öğrencilerin epey endişe duymasına sebep olmaktadır.

Uzun bir yol olarak düşüneceğimiz bu sürecin endişe ve streslerinden kurtulmak için izlenmesi gereken yolların iyi bilinmesi gerekir. Şimdi izlenmesi gereken yolları şu şekilde bir sınıflandırarak daha net bir şekilde yolun krokisini çıkarmış olalım.

Tez Yazdırma Süreci İzlenecek Yolun Aşamaları

  • Konunun belirlenmesi,
  • Konunun sınırlandırılması,
  • Araştırma metodunun belirlenmesi,
  • Araştırmaların başlaması,
  • Geçici bir plan hazırlama,
  • Okuma ve notlar alma,
  • Tez yazma aşaması,
  • Tezin sunumunun yapılmasıdır.

 

Bütün bu aşamalar gerçekleşirken zor ve uzun bir yolun içinde olunduğunun bilincinde olmak önemlidir. Bu zor ve yorucu yolda yalnız yürümek yerine alanında uzman danışmanlar ile çalışmak tez yazdırma süreci ile daha bilinçli bir tercih olacaktır.

Tez yazdırma süreci, öğrenciler için okudukları okulun bitmesi ve lisansüstü eğitimin başarı ile sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. Hiç kimse yıllarca dirsek çürütüp emek verdiği, gece gündüz çalışıp son aşamasına geldiği lisans ya da lisansüstü eğitiminin son aşaması sebebiyle uzamasını istemez. Tez dönemi uzun ve bir o kadar da önemli bir süreç olduğu için bu konuda öğrencilerin yanında yer alacak, doğru yönlendirmeler yapabilecek uzman kişilerden yardım almak gerekebilir. Tez yazdırma konusunda mutlaka alanında uzman kişilerin öğrencilere destek vermesi tezin oluşumu ve başarısı açısından oldukça önem arz eder. Bu konuda yardımcı olacak, rehber olacak kişilerin mutlaka alanında uzman ve işi iyi bilen kişiler olması gerekir. Aksi takdirde bu aşama başarısızlıkla sonuçlanacağı gibi boşu boşuna kaybedilen zamanlara da sebep olacaktır. Bu konularla ilgilenen kurumlara ulaşmak için detaylı bir araştırma içerisine girilmelidir.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.