Blog

AnasayfaGENELTez Yazımı Nasıl Olmalı
tez yazımı

Tez Yazımı Nasıl Olmalı

Üniversite dönemi, çoğu kişi için hayatının en güzel, en unutulmaz zamanlarıdır. En güzel anıların biriktirildiği, En içten arkadaşlıkların kurulduğu yıllardır. Bütün güzelliklerinin yanında elbette ki meslek hayatına bir adım kalmış olan üniversite aşaması dersler ve hazırlanması gereken projeler ile zorlu da bir süreçtir. Bu zorluklar düşünüldüğünde çoğu kişinin aklına tez yazımı gelmektedir.

Uzun ve yorucu bir aşama olan tez yazımı, nitelikli bir çalışmanın ortaya konulması, tez yazan kişinin araştırma ve bilgi analizi gibi konularda kendini kanıtlaması sebepleriyle oldukça önemli bir süreçtir. Bu denli zor bir çalışma olmasına rağmen yardım alınarak ya da ciddi bir çalışma yapılarak daha basit ve yorucu olmayan bir tez yazımı süreci gerçekleştirilebilir. Bu çalışma öğrencilik hayatını da çalışma hayatını da büyük ölçüde etkileyebilir. Olumlu yönde etkilemesi için iyi bir çalışma ve etüt gerektirecektir. Hayatınızı bu kadar fazla etkileyen bir dönemi, doğru çalışma ve araştırmayla basit ve rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Peki bunun için neler yapılmalı, nasıl bir yol izlenmelidir? Önemli olanın doğru bir planlama olduğunu düşünürsek adım adım tez sürecini ele almak daha doğru bir başlangıç olacaktır.

Tez Yazımı Aşamasında Uygulanacak Adımlar

   1) Çok iyi bir konuya sahip olmak gerekir. İyi bir konuya sahip olmak demek kesinlikle tezde yarı yarıya başarılı olmak demektir. Bu adım, sürecin en hassas konusudur ve tezin sağlıklı bir tez olmasında temel yapı malzemesi olacaktır.

   2) Seçilen konu kesinlikle bilimsel bir konu olmalıdır. Seçilen bilimsel konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olunabilir ve doğru kaynakçalar bulunabilir. Bu durum da tez yazımı konusunda öğrenciyi en rahat şekilde hedefe ulaştıracaktır.

   3) İlgi duyulan bir konu da seçilebilir. İlgi duyulan bir konu, bilinen bir konu anlamına gelir. Sıkıntı yaşamadan, basit ve doğru bir şekilde öğrenci hedefine rahatça ilerleyebilir.

   4) Tez hazırlanırken dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de kullanılan dildir . Kullanılan dil; çok akıcı, anlaşılır ve yalın olmalıdır. Akıcı, anlaşılır ve yalın bir dil kullanmak hem anlaşılması hem de okuyan kişinin dikkatini çekmesi hususunda önemli bir durum olacaktır.

   5) İyi bir planlama yapılmalıdır. Eğer iyi bir planlama yapılır ve doğru şekilde hareket edilirse doğru bir tez yazımı kaçınılmazdır. Planlama; yapılan faaliyetin bel kemiği olacaktır. Adım adım hedefe yaklaşılmasında büyük rol oynayacaktır.

   6) Konunun belirli bir sınırda tutulması gerekir. Çok geniş kapsamlı bir çalışma öğrenciyi fazlasıyla yorabilir. Ayrıca yeterli zaman yoksa konunun geniş tutulması konuda dağılmalara ve bundan dolayı tezin yetişmemesine sebep olabilir. Rahat rahat hazırlayabilmek için belirli bir sınır içinde olması geniş araştırmaların önüne geçerek zamanında teslim edilmesini de kolaylaştırır.

   7) Yapılan araştırmaları kendi zihninizde  toparlayıp kendi yorum ve düşüncelerinizi yazmanız da kendinizden bir şeyler olmasını da sağlayacağından doğru bir çalışma yapmış olursunuz. Alınan bilgilerin işlenmeden olduğu gibi kullanılması, analiz ve sentez gibi aşamaların bulunmaması, sonuca ulaşmadaki yolda kendi fikirlerini aktarmaması sadece kopyalanmış bilgiler demek olacaktır. Bu durum da önemli bir süreç olan tez sürecinin faydalı olmayan bir zaman kaybı olmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı bilgileri kendi süzgecinizden geçirip bilgi ve deneyimlerinizle harmanlamanız faydalı olacaktır.

   8) Tez hazırlamaya başlamadan önce işimize yarayacak en önemli hususlardan biri de geçici bir taslak olacaktır. Doğru bilgileri uygun bir sıralamayla sunmak için taslak oluşturmak oldukça önemlidir. Taslağı ana düşünce olarak değil ön çalışma olarak düşünmek tez için akıcılığı bozmayacak ve sağlıklı bir tez olmasına önemli katkı sağlayacak bir başka husus olarak değerlendirilmelidir.

   9) Kaynakçayı geniş tutup her kaynakçadan belirli sınırlar içinde bilgiler almak da önemlidir. Çünkü geniş bir kaynakçaya sahip olmak demek, geniş çaplı bir araştırma yapmış olmak demektir. Bundan dolayı ne kadar fazla kaynaktan araştırma yapılırsa o kadar faydalı olacaktır. Bu konu, tez yazımı konusunda önemli olan aşamalardan biridir  ve mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün bu aşamalar bittikten sonra dosyalamayı da yaptıysanız teziniz sunuma hazır olacaktır.

Bütün aşamalar tamamlandıktan sonra sıra tezi teslim etme aşamasına geçilir. Bu aşamadan önce mutlaka tez, danışmana kontrol edilmeli ve son eksikler giderilmelidir. Tez yazımı, aşamasında gerçekleştirilen adımlar tamamlandıktan sonra etkileyici ve akıcı bir sunum da yapıldıktan sonra bu zorlu süreci başarı ile tamamlamış olacaksınız.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.