Blog

AnasayfaGenelTez Yazımında Kitap ve Kitap Bölümü Kaynak Gösterme: Apa Yöntimi
tez hazırlama

Tez Yazımında Kitap ve Kitap Bölümü Kaynak Gösterme: Apa Yöntimi

Word içinde kitap ya da kitap bölümünün kaynak olarak gösterimi makale kaynak gösterimine benzemektedir. Kitap ve kitap bölümü kaynak gösterimi şöyledir:

Kitap kaynak gösterimi: İmleç alıntılanan metnin sonuna getirilir. Başvurular sekmesinden Alıntı Ekle, Yeni Kaynak Ekle seçilir. Açılan pencereden Kitap seçilir. Word asgari olarak bulunması gerekenleri pencerede gösterir. Bir kitap kaynak gösterilirken önce yazar ya da yazarlar makale kaynağı ekler gibi eklenir. Kitap bölümlerden oluşmuyor yalnızca tek başlık içeriyorsa başlık kısmına kitabın adı yazılır. Kitabın yayın yılı, alıntılanma yapılan sayfa numarası eklenir. Yayınlandığı il ve yayınlayan kitabevi ya da kuruluş yazılır. Eğer editörlü bir kitapsa Düzenleyen kutucuğuna editör ya da editörlerin adı ve soyadı yazılır (Örneğin: Başak Güler). Kitap ciltler halindeyse cilt numarası yazılır. Kitabın ilk baskısıysa yazılmaz. Ancak birden fazla baskı yapmışsa kitap üzerinde yazan baskı numarası Baskı kutucuğuna (Örneğin: 3) yazılır. Diğer kitapların kaynak gösteriminde de aynı biçimde uygulama yapılmalı farklı uygulama olmamalıdır. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra tamama tıklanır ve kaynak eklenmiş olur (Şener, 2018:15). Bu kaynak da istenirse ekleme yapıldığı yerde ya da kaynakları yönet ile değiştirilebilir ya da düzenlenebilir.

 

Kitap bölümü kaynak gösterimi: Zaman zaman kitap yazarıyla kitap içindeki bölümlerin yazarları farklılaşabilir. Bu durumda kaynak, kitap bölümü olarak eklenir. Diğer kaynak eklemelerinde olduğu gibi imleç alıntılanan metnin sonuna getirilir. Başvurular sekmesinden Alıntı Ekle, Yeni Kaynak Ekle seçilir. Açılan pencereden Kitap Bölümü seçilir.

 

Yazar kısmına bölüm yazar ya da yazarlarının adı yazılır. Başlık kısmına bölüm başlığı yazılır. Kitap adına kitabın adı yazılır. Kitabın yılı ve alıntılanan sayfa numarası yazılır. Sayfa kısmını alıntılanan bölümün bulunduğu sayfalar yazılır (Örneğin: 520-550). Kitabın yayıncısı, yayıncının bulunduğu şehir yazılır. Kitap editörlü bir kitapsa düzenleyen kısmına editör ya da editörler yazılır. Kitap ciltler halindeyse cilt numarası yazılır. Kitabın ilk baskısıysa yazılmaz. Ancak birden fazla baskı yapmışsa kitap üzerinde yazan baskı numarası Baskı kutucuğuna (Örneğin: 4) yazılır. Diğer kitapların kaynak gösteriminde de aynı biçimde uygulama yapılmalı farklı uygulama olmamalıdır. Diğer kısımlar kitap kaynağı göstermede olduğu gibidir. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra tamama tıklanır ve kaynak eklenmiş olur. Bu kaynak da istenirse ekleme yapıldığı yerde ya da kaynakları yönet ile değiştirilebilir ya da düzenlenebilir. Kaynak, kaynakçadan silinmek isteniyorsa önce metin içinde eklendiği yerden silinerek kaynaklar içinde işareti kaldırılır. Kaynakları yönet kısmından silinir.

 

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank