Blog

AnasayfaGENELYüksek Lisans Tezi
yüksek lisans tezi

Yüksek Lisans Tezi

Lisans eğitimini tamamlayan birçok öğrenci akademik hayatına devam etmek için ALES’e girerek yüksek lisans yapma şansını yakalayabilir. Yüksek lisans yaparak akademik hayatına devam edip iyi bir akademisyen olmak neredeyse her yüksek lisans öğrencisinin hayalidir. Ama bu o kadar basit olmayacaktır. Sadece yüksek lisansa geçip akademisyen olunamayacağı tüm lisans ve yüksek lisans öğrencileri tarafından bilinen bir gerçektir. En az “ALES” kadar zor ve çetrefilli bir yol olan yüksek lisans tezi bekliyor olacak yüksek lisans öğrencisini.

Bu aşama aslında yüksek lisans öğrencisinin alanında profesör olma yolundaki ilk adımdır. Gerçek bilgi ve birikiminin konuşacağı bu aşamada, almış olduğu eğitimi hem kendine hem de alanındaki diğer çalışma arkadaşlarına ispatlamasıdır başka bir açıdan bakıldığında. Yüksek lisans tezi hazırlarken de işi hiç kolay olmayacak yüksek lisans öğrencisinin. Çok yorucu ve sıkıntılı yollardan geçerek sonuca ulaşmaya çalışan yüksek lisans öğrencisi lisansüstü eğitimini tamamlayabilmek için bu süreci de başarılı bir şekilde geçmek zorundadır. Yapacağı çalışma ile alanında başarılı bir proje ortaya koyacağı gibi aldığı iki yıllık lisansüstü eğitiminin de teorik kısmına katkı sağlamış olacaktır. Aldığı bilgileri tecrübe haline dönüştürmesi için önemli bir adım atacak. Tabi bu denli önemli olan bir süreci mutlaka iyi planlamalı ve izleyeceği yolu en baştan belirlemelidir. Bunun için nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili konuları inceleyerek işe başlamak doğru bir yol olacaktır.

 

Yüksek Lisans Tezi Hazırlarken Dikkat Edilecek Hususlar

   1) Yüksek lisans öğrencisi alanını çok iyi bilmelidir. Alanı ile ilgisi olan bilimsel bir konu seçmelidir ve bu konu bilimsel bir gerçeği teyit etmelidir. Çünkü uzunca bir zamanını bu konuyla geçirerek araştırmalar ve çalışmalar yapacak, konuya az çok vakıf olması başarılı olmasının yarısı anlamına gelecektir. Ayrıca alanıyla alakalı seçmiş olduğu bilimsel konu çok iyi bir başlangıç olacaktır yüksek lisans tezi için. Araştırmaya elverişli bir bilimsel konuda lisansüstü eğitiminin tüm zamanlarında edindiği tecrübeleri, hazırlayacağı yüksek lisans tezi ile daha da pekiştirmiş olacaktır. Bu sayede seçtiği konuda daha da uzmanlaşacak ve başarıya bir adım daha yaklaşacaktır.

   2) Tercih ettiği konuda sürekli yeni kaynaklar edinerek yeni bilgiler ve çalışmalar yapmakta fayda görülebilir. Tezi sınırlamak mantıklı bir düşünce olabilir ama kesinlikle bilgileri araştırmayı sınırlandırılmamalıdır. Her bilgi, her an başka bir bilginin sağlaması olabilir ve bu sağlıklı bir tez yazmak için ciddi anlamda önem taşıyan bir husus olabilir. Bu yüzden konuyla alakalı her bilgi not alınıp zamanının gelmesi beklenmelidir.

   3) Yüksek lisans tezi hazırlarken zorlanıyorsa yüksek lisans öğrencisi, fikir sahibi olması açısından daha önce hazırlanmış ve başarılı olmuş tezleri araştırıp küçük incelemelerde bulunabilir. Bu incelemeler bir fikir geliştirmesinde ya da bir yol bulmasında önemli bir husus olabilir. Tezin sağlıklı ve kaliteli olması için önemli bir başvuru kaynağıdır. Seçtiği konu ile ilgili daha önce hazırlanmış tezleri incelemek öğrencinin önünde görmediği farklı ufuklar açabilir.

   4) Konu ve alan ne olursa olsun hazırlanacak tezin mutlaka bir sorusu olması gerekiyor. Yani sorudan kasıt bir problemin olması ve bu problem için çözüm üretir nitelikte bir yüksek lisans tezi hazırlanması gerekir. Doğru seçilmiş bir sorun ve buna üretilen mantıklı çözümler ile birlikte tez, başarılı bir sonuca ulaşacaktır. Bundan dolayı tez yazım sürecinde bu aşamaya da mutlaka dikkat edilmelidir.

   5) Bir diğer husus ise tez aşamasında öğrenciye yardımcı olacak tecrübeli kişilerin olmasıdır. İyi bir danışman seçmek önemlidir. Yüksek lisans öğrencisine yol gösterecek, yine öğrencisine zaman ayırmayı seven, sorulara makul ve kıymetli cevaplar verebilecek bir danışman demek tezin emin ellerde olduğunun bir göstergesidir aslında. Ayrıca yüksek lisans öğrencisinin danışmanını kendisi seçiyor olması da çok büyük bir avantajdır. Aynı yollardan geçmiş, bilgisiyle ve çalışmalarıyla yardımcı olan bir danışman seçmek yüksek lisans tezinin en kıymetli parçası olacaktır ve tezin başarıyla sonuca ulaşmasını sağlayacaktır.

   6) Bu hususlara dikkat edildiğinde tek yapılması gereken tez hazırlamaya başlamak olacaktır. Tezin başarılı olması için son olarak yalın bir dil kullanılması hem anlaşılmasını hem de rahat yazılmasını sağlayacaktır. Yine kullanılan cümlelerin birbirleriyle bağlantılı olması da anlaşılır olmasını sağlayacaktır.

Bu hususlara dikkat edildiğinde sağlıklı ve kaliteli bir yüksek lisans tezi yazmak mümkün hale gelecektir. Sonrasında ise öğrenciye kalan tek, şey gönül rahatlığı ile tezini teslim etmek olacaktır.

YORUM YAPIN

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.