Blog

AnasayfaGenelYüksek Lisans Tezi Yaptırma
akademik tez

Yüksek Lisans Tezi Yaptırma

Liseden üniversiteye geçtiğimiz daha akademik bir ortama giriş yaptığımızın hepimiz farkına varırız. Bu yüzden üniversite hayatımız her zaman daha akademik derslerle ve projelerle geçer. Bu eğitim hayatının diğer bir akademik yanı da akademik tezlerdir. Üniversitede gördüğümüz derslerde pek çok tez okur ve yorumlamaya, anlamaya çalışırız. Son senelerde durum daha da farklılaşır. Yıllarca yorumladığımız tezleri, bu seferde bizim yazmamızı isterler. Yüksek lisansta da durum aynı şekildedir. Tez kavramını burada daha sık duymamız mümkündür. Çünkü artık yüksek lisansta bir meslek sahibi olmuş ve bu meslekte uzmanlaşmaya çalıştığımızı ortaya koyarız. Bu yüzden yüksek lisans tezi yaptırma diğerlerine göre daha zor ve karmaşık olacaktır. Bu tezde daha bilimsel ve daha kavramsal olmasına özen göstermemiz istenir. Bunu yapabilmemiz için de konu hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Tezlerle ilgili kafamızda eminim pek çok soru işareti vardır. Bu soru işaretlerinden biri neden tez yazmamız gerektiğidir. Hele ki bir tez yazmaya başlayacaksak öncelikle bu sorunun cevabını iyi anlamamız gereklidir. Tez yazmanın amacı bir konu hakkında fikir ve öneri sunmaktır. Konuyu daha detaylı ele almak için genellikle yazılan tezlerden yardım alırız. Yani öncelikle bilime ışık tutmak için bir adım attığımızı bilmemiz gerekir. Diğer bir amacı ise daha öznel sayılabilir. Bir öğrencinin tez yazmasını asıl sağlayan şey tabi ki nottur. Mezun olabilmemiz ve iyi bir not sağlayabilmemiz için yüksek lisans tezi yaptırma işlemi gereklidir. Bölümden bölüme değişiklik gösterse de genellikle 25 ile 50 sayfa aralığında değişir. Bazı bölümlerde “Proje” adı altında hazırlanılsa da sıklıkla tez kavramı kullanılmaktadır. Tez konusunda diğer bir soru işareti ise nasıl yazılması gerektiğidir. Bu konuda sizlere en çok destek verecek yerler tez yazım merkezleridir. Bu merkezler öğrenciye tez yazımının başından son evresine kadar destek ve yardımcı olmaktadır.

Yüksek lisans tezi yaptırma, her tez merkezinin yapabileceği bir işlem olarak görülse de iyi bir ödev hazırlamak iyi bir merkez tarafından yapılmalıdır. Bu yüzden iyi bir ödev hazırlamak için Ödev Tez Proje Merkezi ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 

 

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

blank