Blog

AnasayfaGENELYüksek Lisans Tezi
yüksek lisans tezi

Yüksek Lisans Tezi

Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir tezle ispat etmesiyle tamamlanır. Mesleğinizle ilgili araştırma yapmak isteyenler için tercih edilmektedir. Yapılan bu açıklama tezli yüksek lisans için geçerlidir. Yüksek lisans iki şekilde yapılabilmektedir. Birinci seçeneği tezsiz yüksek lisanstır. Herhangi bir ödev veya tez hazırlamadan sadece eğitimle mezun olunmaktadır. İkinci seçenek ise tezli yüksek lisanstır. Alınan eğitim sonucunda, öğrenilenlerden yola çıkarak yüksek lisans tezi ile mezun olunmaktadır. Tezli yüksek lisansta genellikle teoriye yönelik dersler işlenmektedir. Bunun karşılığında da bir tez hazırlanması istenmektedir. Bu tez hem mezun olmanızı sağlar hemde iş hayatınızda size yardımcı olur.

Her tez çeşiti birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Örneğin bitirme tezi ile yüksek lisans tezi birbirinden tamamen farklıdır. Tezler arasındaki bu farklılık öncelikle amaçlardan kaynaklanır. Her tezin yazılma amacı farklıdır. Birinde genellikle ödev olarak görülen tez bir diğerinden bilimsel bir makale olarak görülmektedir. Her bir tez mezun olmak için yazılması zorunlu olsa da öğrencilere kattığı fayda farklıdır. Her öğrenci üniversite de tez hazırlamak zorunda değildir ama tezli yüksek lisans yapan her öğrenci tez hazırlamak zorundadır. Eğer tezli yüksek lisans yapmak isterseniz bitirme tezi hazırlamanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü yüksek lisansta yazılan tez daha çok bilgi ve birikim gereklidir. Bitirme tezi hazırlarken öğrenilen tez aşamaları burada sizlere çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yüksek lisans eğitimi sırasında hazırlanan tezin konusu genellikle öğrenciye bırakılmaktadır. Bu yüzden seçeceğiniz konu ve elde edeceğiniz sonuç meslek hayatınızda işinize yarayacak şekilde seçilmelidir. Akademik kariyerinizi de düşünerek bir konu seçmeniz daha iyi olacaktır.

Yüksek lisans tezi, öğrencinin araştırma yapma yeteneğini kazanması ve yaptığı araştırma ile bilime katkı sağlaması için yazılır. Lisansüstü tez yazmak önemli bilgi ve birikim gerektirir. Alınan eğitimin üniversiteye oranla daha ağır olması, tezi de aynı oranda etkilemektedir. Tezin genellikle eğitimin ikinci döneminde yazılması istenir. Yazacağınız tez sadece kendiniz için değil, pek çok kişinin konu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

YORUM YAPIN

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır.Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz.